Ubezpieczenie OC – jak znaleźć to najtańsze?

Zakupowy poradnikFinanse 10. 11. 2021

Chciałbyś wybrać najtańsze ubezpieczenie OC, ale nie wiesz, z czyjej oferty skorzystać? Z tego artykułu dowiesz się, czym właściwie jest ubezpieczenie OC. Przeczytaj dlaczego jest Ci potrzebne, jak możesz sprawdzić jego cenę oraz jak łatwo porównać aktualne propozycje firm ubezpieczeniowych?

Co decyduje o bezpieczeństwie podróżowania samochodem? Nie tylko Twoje umiejętności za kierownicą i stan Twojego pojazdu, lecz również warunki i aktualność ubezpieczenia. Polisa OC to jedna z najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać przy kupnie i rejestracji auta. Dowiedz się, czym dokładnie ona jest i ile za nią zapłacisz.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, w skrócie zwane ubezpieczeniem OC, jest obowiązkowym ubezpieczeniem dowolnego pojazdu mechanicznego.

Ubezpieczenie OC - kiedy i kto musi je mieć?

Jeżeli będziesz uczestnikiem wypadku drogowego, ubezpieczenie OC zwolni Cię z obowiązku wypłacenia odszkodowania osobie, która została przez Ciebie poszkodowana. Potencjalnymi kosztami zostanie obciążony Twój ubezpieczyciel.

Jeżeli skorzystasz z ofert takich towarzystw ubezpieczeniowych jak PZU w razie wypadku unikniesz wielkich strat finansowych. Ubezpieczenie OC obejmuje zarówno szkody związane ze zdrowiem, jak również z mieniem ofiary wypadku.

W przeciwieństwie do ubezpieczenia auto-casco (AC), czyli ubezpieczenia Twojego pojazdu, ubezpieczenie OC nie dotyczy bezpośrednio Ciebie, lecz innych uczestników ruchu drogowego.

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które musi posiadać każdy.

Ubezpieczenie samochodu:

  • OC – jeżeli spowodujesz wypadek drogowy, ubezpieczenie OC pokryje koszty odszkodowania dla poszkodowanych
  • AC – ubezpieczenie Twojego samochodu przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub kradzieżą
  • Assistance – pomoc techniczna w razie problemów z pojazdem

Ubezpieczeni muszą być zarówno właściciele aut osobowych, jak również samochodów ciężarowych i motocykli.

Ważność Twojej polisy ubezpieczeniowej może sprawdzić patrol policji podczas rutynowej kontroli. Nie opłaci się go nie mieć. Brak polisy w okresie dłuższym niż 14 dni, to koszt w wysokości aż 4200 PLN! Uniknij takich wydatków i kup ubezpieczenie Generali – dowiedz się o nim więcej z naszego artykułu.

kalkulator oc

Cena ubezpieczenia OC – jak ją obliczyć?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Nie można na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Cena polisy zależy od wielu czynników. W zeszłym roku średni koszt OC wynosił 779 PLN.

Co decyduje o cenie polisy OC?

  • Twoje doświadczenie za kierownicą – ważne jest, czy brałeś już udział w kolizjach drogowych.
  • Parametry techniczne T samochodu – między innymi wiek, marka oraz pojemność silnika.
  • Częstotliwość i sposób użytkowania pojazdu – ważne jest ile osób korzysta z auta i w jakim celu. Inne są koszty ubezpieczenia auta prywatnego, a inne firmowego.
  • Rodzaj pojazdu – cena ubezpieczenia ciężarówki jest inna niż motocyklu.

Dlaczego takie szczegóły interesują w ogóle naszego ubezpieczyciela? Dlaczego wpływają one na wysokość naszej składki?

Dostęp do wspomnianych informacji pozwala firmie ubezpieczeniowej oszacować ryzyko wystąpienia potencjalnego wypadku, a tym samym ocenić charakter własnego zobowiązania.

Ubezpieczenie OC online

Na polskim rynku istnieje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a różnice w cenach polisy OC mogą sięgać nawet 20%. Właśnie dlatego nie warto decydować się na wybór pierwszej lepszej oferty. Porównaj je. Zabierze Ci to kilka minut, ale dużo zaoszczędzisz!

Przed wyborem polisy sam porównaj warunki polisy w sieci. Największą zaletą ubezpieczenia online jest to, że dzięki niemu jesteś w stanie wygodnie porównać wszystkie dostępne oferty, przystając na tę, która najbardziej Ci odpowiada

Może Ci z tym pomóc agent towarzystwa ubezpieczeniowego, ale nie zapominaj, że większość z nich jest związana z konkretnymi firmami. W związku z tym oferta przez niego prezentowana może być ograniczona.

RADA TIPLI:

Czy wiesz, że w ofercie Tipli znajdują się również towarzystwa ubezpieczeniowe? Kup polisę w jednym z nich korzystając z przekierowania z Tipli, a część poniesionych kosztów wróci z powrotem do Twojego portfela!

Wybór odpowiedniej polisy w sieci ułatwią Ci internetowe porównywarki OC. W przejrzysty sposób zestawią wszystkie dostępne oferty. W znalezieniu najtańszego ubezpieczenia samochodu pomogą Ci też nasze artykuły. Dodatkową zaletą zakup ubezpieczenia OC online daje często możliwość skorzystania z dodatkowych zniżek.

Kalkulator OC – co to takiego?

Jeżeli chcemy sprawdzić, ile będą wynosiły koszty ubezpieczenia naszego pojazdu, powinniśmy skorzystać z jednego z wielu dostępnych online kalkulatorów OC. Jest to prosta w obsłudze aplikacja, nie wymagającym specjalistycznej wiedzy.

Chcesz skorzystać z kalkulatora OC? Jedyne, co musimy zrobić, to znaleźć go w internecie. Wypróbuj ten ze strony Rankomat.pl. Wystarczy, że do pustych okienek wpiszesz informacje dotyczące pojazdu i klikniesz na przycisk podsumowania. Aplikacja automatycznie oszacuje Twoje ubezpieczenie OC. Kalkulator obliczy potencjalne koszty, porównując oferty różnych towarzystw.

kalkulator oc

Formularz kalkulatora OC AC dostępny na stronie Rankomat.pl

Ubezpieczenie OC w 2018 roku – co się zmieniło?

W naszym kraju wysokość kary finansowej za brak ważnego OC jest uzależniona od poziomu płacy minimalnej. Ten czynnik rośnie, a wraz z nim i kary za brak ubezpieczenia. Od 1 stycznia bieżącego roku kara za niewykupioną lub nieprzedłużoną polisę wynosi 4200 PLN.

Dobrą wiadomością dla kierowców jest natomiast początek zapowiadanego programu mDokumenty, czyli inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji, która pozwala weryfikować swoje dane za pomocą telefonu komórkowego. Jeżeli zapomnisz wymagane podczas kontroli dokumenty, po prostu podasz funkcjonariuszowi policji swoje dane, aby znalazł potrzebne informacje w systemie elektronicznym. Gotowe! Usługa mDokumenty pozwoli policjantowi sprawdzić prawo jazdy, dowód rejestracyjny, a także ubezpieczenie OC, a my nawet w przypadku braku dokumentów unikniemy mandatu. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z przygotowanymi specjalnie dla Ciebie poradnikami finansowymi, które ułatwią Ci podejmowanie właściwych decyzji.

Ubezpieczenie OC pozwoli Ci wiele zaoszczędzić

Chociaż koszty ubezpieczenia OC mogą wydawać się nam stosunkowo wysokie, w rzeczywistości dzięki polisie jesteśmy w stanie wiele zaoszczędzić. Odszkodowania przysługujące ofiarom kolizji bywają naprawdę duże.

bezpieczna jazda

Kiedy posiadamy ważne ubezpieczenie OC, koszty odszkodowania pokrywa w naszym imieniu towarzystwo ubezpieczeniowe – sprawdź ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego Generali. Sprawca wypadku, który nie posiada polisy, sam musi zapłacić za naprawy uszkodzonych pojazdów oraz leczenie poszkodowanych. Cały czas myślisz, że to się nie opłaci?

Taki obowiązek jest najczęściej ogromnym wydatkiem, znacznie przekraczającym wartość składki ubezpieczenia. Nie należy ponadto zapominać, że nawet jeżeli nie będziemy sprawcami wypadku, brak ubezpieczenia OC prędzej czy później pociągnie za sobą wysokie kary finansowe ze strony państwa. Nie czekaj, i przyjrzyj się aktualnym ofertom już teraz.

Powiązane sklepy

GENERALI

Nie chcesz otrzymać do 15 % zwrotu za wszystkie zakupy w Internecie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo, a żadne zwroty Cię nie ominą.

Teraz do nowego konta aż do 30 zł za Twoje zakupy. Przy każdym zwrocie za zakupy zyskasz również bonus w tej samej wysokości. W sumie w bonusach możesz zyskać do 30 zł.

- lub -
Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Masz już konto? Zaloguj się