AliExpress wskazówki: 5. część - Zapłata cła i VAT

Jak kupować na AliExpress 22. 11. 2017

AliExpress Internetowy sklep AliExpress cieszy się milionami użytkowników na całym świecie. Mogą tu Państwo zamówić produkty z drugiej strony Świata, o których na rynku lokalnym jeszcze nikt nawet nie śnił – a za cenę, której nie można sobie wyobrazić. Wejdź do niesamowitego świata zakupów z Chin.

Ostatnim razem rozmawialiśmy o tym, jak uważać na oszustwa na AliExpress.

Również dzisiejszy temat nie będzie zbyt radosny, ale musimy o tym z Tobą porozmawiac - dowiesz się, na jakich warunkach płaci się cło i VAT na AliExpress.

Cło i VAT są niedogodnościami, które ludzie napotykają podczas zakupów z Chin (i w ogóle z zagranicy) czasami nie ma szansy na uniknięcie - decydującą rzeczą jest zawsze cena towarów, które kupujesz.

Jeśli całkowita cena paczki mieści się w granicy do 22 EUR w tym wysyłki (które w AliExpress są w zdecydowanej większości przypadków nie płacisz, dlatego że dostawa jest gratis), nie płacisz ani cła ani VAT. Dla większej wygody możesz walutę AliExpress przełączyć na Euro, aby nie musieć się martwić o bieżące kursy i przeliczanie - możesz znaleźć tę opcję tuż obok opcji AliExpress po polsku.

AliExpress - přepnutí měny

Kiedy płaci się VAT?

Jeżeli cena całkowita przesyłki przekroczy wartość 22 EUR, ale nei przekroczy 150 EUR, należy zapłacić VAT na AliExpress (co stanowi 23% ceny towaru) oraz opłaty manipulacyjnej i pocztowej za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej - to około 5 EUR za pocztę, firmy kurierskie mają różne opłaty.

Jeżeli więc kupisz na AliExpress telefon Xiaomi w cenie 100 EUR, zapłacisz dodatkowe 23 EUR jako VAT.

Kiedy płaci się cło?

Cło na AliExpress płaci się dopiero w chwili gdy zamówione produkty przekroczą cenę 150 EUR – w tym przypadku płacisz cło, podatek VAT oraz opłatę za przetwarzanie i reprezentację pocztą lub firmą kurierską.

A ile wynosi cło z Chin? Wysokość cła jest zależne od charakteru produktu i jest określony przez kodeks celny zgodnie z kodem towarów. Jeśli go nie znasz, możesz użyć kalkulator do obliczenia cła. Aby uzyskać dokładniejsze informacje, przejdź bezpośrednio do strony Urzędu celnego.

Na przykład, jeśli kupisz na AliExpress zegarek za 160 EUR:

  1. Najpierw obliczamy cło - w zależności od rodzaju towaru, które będzie wynosić 4,5% = 7,2 EUR.
  2. Dodamy cło do ceny towaru 160 + 7,2 = 167,2 EUR.
  3. Obliczamy podatek VAT z tej kwoty - w wysokości 23% = 38,45 EUR.
  4. Kwoty dodamy do siebie 167,2 + 38,45 = 205,65 EUR.
  5. Jeszcze musimy dodać opłatę za przetwarzanie i opłatę pocztową firmy pocztowej lub kurierskiej - która wynosi 5 EUR, całkowita cena towarów byłaby 210,65 EUR.
AliExpress - cena

Nie jest to takie trudne, prawda? Ale bądźmy szczerzy - większość towarów na AliExpress sprzedawana jest w niskich kwotach, abyś nie musiał martwić się cłem ani VAT. Ale jeśli tak się stanie, to dobrze wiedzieć, jak je obliczyć. Jak widać, cena drogich dóbr jeszcze wzrośnie przez naliczenie podatku VAT i cła. Możesz łatwo uniknąć tego, gdy spojrzysz na swoje towary i nie przekroczysz wartości 22 EUR dla poszczególnych zakupów.

Czy jesteś zainteresowany czymś innym?

Jesteśmy przekonani, że twoje wątpliwości na temat zakupów na AliExpress są teraz całkowicie rozproszone i w pełni wykorzystasz wszystkie korzyści, które AliExpress oferuje. W przypadku jakichkolwiek pytań, nie wahaj się zwrócić przez LiveChat. I nie zapomnij, że z Tipli będziesz mieć zakupy na AliExpress jeszcze bardziej korzystne!

Dalsze artykuły o Aliexpress

Polecane artykuły

Więcej polecanych sklepów

Polecane artykuły

Allegro: kosmetyki z Ameryki i nie tylko!

Świat beauty podbija serca nie tylko Youtuberek ale większości kobiet. Jesteś fanką produktów zza...
14.8.2018 PRZECZYTAJ

Obudź domowego baristę. Wybierz ekspres do kawy

Poradnik dla prawdziwych kawoszy. Jaki wybrać ekspres - automatyczny, czy na kapsułki? Jakie...
14.8.2018 PRZECZYTAJ

Bank Millenium - obietnica dobrego konta i wolności

Bank Millenium to tradycyjna bankowość w nowoczesnym wydaniu. Sprawdź, jakie usługi czekają na...
14.8.2018 PRZECZYTAJ

Już uciekasz?

Dosłownie w kilka sekund możesz zyskać zwrot za swoje zakupy!

Załóż darmowe konto na Tipli. Otrzymasz natychmiastowy dostęp do wszystkich zniżek oraz zwrotów cashback. Aż 25% zwrotu za zakupy w 1259 sklepach.

Oferta jest ważna przy każdym zakupie, nie zapomnij na zniżki oraz promocje.