AliExpress wskazówki: 5. część - Zapłata cła i VAT

Jak kupować na AliExpress 10. 10. 2018

Internetowy sklep AliExpress daje możliwość tanich zakupów w zaciszu domowym. Znajdziesz tam wszystko, czego tylko potrzebujesz. Czy wiesz, które przedmioty zwolnione są od cła i podatku VAT? Jak kupować, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Zebraliśmy kilka praktycznych informacji.

Moda dla każdego, oryginalne dodatki, elektronika tańsza niż w polskich sklepach - oto, co oferuje chiński sklep internetowy AliExpress. Ten portal zakupowy pokochało tysiące Polaków. Często zastanawiamy się jednak, czy zakupione przedmioty nie będą dodatkowo obciążone podatkiem VAT lub cłem. Dowiedz się, kiedy należy je zapłacić i kupuj świadomie, bez żadnych obaw.

Czym jest VAT i cło?

VAT to potoczna nazwa podatku od towarów i usług. Jego podstawowa stawka wynosi 23% i zazwyczaj zawiera się w cenie nabycia towaru lub usługi - tak zwanej cenie brutto. Podatek VAT zawsze widnieje na otrzymanym przez nas paragonie i oznaczony jest skrótem PTU. Co podlega opodatkowaniu? Zgodnie z ustawą są to towary i usługi świadczone na terytorium kraju, eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, a także wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Cło jest również formą podatku, jednak dotyczy importu towarów. Państwo pobiera opłatę w momencie, gdy towar przekracza granicę celną danego kraju. Wyróżnia się kilka rodzajów cła: importowe (dotyczy towarów sprowadzanych do kraju), eksportowe (pobierane przy wywozie towarów z kraju) oraz tranzytowe (pobierane za przewóz towaru z zagranicy przez teren kraju).

Czy wiesz, że? Swoje ulubione przedmioty możesz też kupować bez znajomości angielskiego. Kupuj na AliExpress po polsku - szybko, łatwo i bezpiecznie.

Wkrocz do świata AliExpress »

AliExpress - cło i VAT - kiedy należy zapłacić?

Wszystkie towary, które są sprowadzane spoza terytorium Unii Europejskiej muszą przejść odprawę celną. Produkty, które możemy znaleźć na AliExpress standardowo podlegają opodatkowaniu w wysokości 23%, czyli standardowej stawki VAT. Kiedy zapłacisz podatek, a kiedy Cię to nie obowiązuje?

aliexpress

Wartość zamówienia nie przekracza 22 EUR

W myśl art. 51 ust. 1 (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.), jeśli łączna wartość Twojego zamówienia nie przekracza kwoty 22 EUR, przesyłka jest zwolniona zarówno z podatku VAT, jak również z cła. Pamiętaj, że nie dotyczy to następujących towarów:

  • alkohol,
  • wyroby tytoniowe,
  • perfumy i wody toaletowe.

Warto dodać, że zwolnienie nie dotyczy towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego, ale wyłącznie w przypadku firm. Jako osoba fizyczna nie zapłacisz podatku.

Detail produktu na Aliexpressu

Wartość zamówienia mieści się w granicach 22 - 150 EUR

Dokonujesz zamówienia na portalu AliExpress, a wartość łączna przesyłki mieści się w przedziale 22 - 150 EUR? W tej sytuacji nie zapłacisz cła. Pamiętaj, że zwolnienie dotyczy wyłącznie osób fizycznych.

Przedmioty mieszczące się w tych granicach cenowych nie są jednak zwolnione z konieczności uiszczenia podatku VAT. Kupując więc na AliExpress telefon Xiaomi o wartości 100 EUR, zapłacisz dodatkowe 23 EUR podatku VAT.

AliExpress - cena

Wartość zamówienia wynosi powyżej 150 EUR

Zamawiając produkty, które przekraczają wartość 150 EUR, musisz liczyć się z obowiązkiem opłaty 23% podatku VAT oraz cła.

Stawki cła są różne i zależą od rodzaju towaru. Chcąc wyliczyć jego wartość, skorzystaj z informacji taryfowej ISZTAR, gdzie znajdują się wszystkie obowiązujące stawki podatku na terenie Polski. W razie wątpliwości możesz również skontaktować się bezpośrednio z Urzędem Celnym.

Kupuj taniej ze zwrotami cashback

Większość towarów dostępnych na platformie zakupowej AliExpress nie przekracza wartości 22 EUR, w związku z czym nie musisz martwić się o dodatkowe opodatkowanie. Czy wiesz, że za swoje internetowe zakupy możesz zapłacić jeszcze mniej? Taką możliwość daje Tipli. Zarejestruj się bezpłatnie na naszej stronie i odbieraj zwroty za każde zamówienie. Nie wiesz, czym jest cashback? Obejrzyj krótką instrukcję i przekonaj się, jak proste jest oszczędzanie na internetowych zakupach.

Co warto kupić na AliExpress?

Jesteśmy przekonani, że twoje wątpliwości na temat zakupów na AliExpress zostały rozwiane i w pełni wykorzystasz wszystkie możliwości, które daje AliExpress. Chcesz wiedzieć, co warto kupić na AliExpress? Koniecznie zajrzyj do naszych artykułów, w których wybieramy dla Ciebie te najlepsze oferty z chińskiej platformy zakupowej.

Kupuj na AliExpress »

Polecane artykuły

Więcej polecanych sklepów

Polecane artykuły

10 najlepszych prezentów dla dzieci w…

Chcesz kupić gry lub zabawki dla dzieci? Szukasz inspiracji i oszczędności? W tym artykule...
16.10.2018 PRZECZYTAJ

AliExpress wskazówki: 7. część -…

Magię chińskiego portalu AliExpress już z pewnością odkryliście. Oferuje ogromną różnorodność...
16.10.2018 PRZECZYTAJ

AliExpress wskazówki: 6. część -…

AliExpress jest fenomenem zakupów 21. wieku! Dzięki wspaniałym cenom i niezliczoną ilością...
15.10.2018 PRZECZYTAJ

Już uciekasz?

Dosłownie w kilka sekund możesz zyskać zwrot za swoje zakupy!

Załóż darmowe konto na Tipli. Otrzymasz natychmiastowy dostęp do wszystkich zniżek oraz zwrotów cashback. Aż 25% zwrotu za zakupy w 1265 sklepach.

Oferta jest ważna przy każdym zakupie, nie zapomnij na zniżki oraz promocje.

lub