Poradnik: Jak wybrać rower?

Zakupowy poradnikWakacje  |  Zakupy w Internecie 10. 11. 2021

Jazda na rowerze jest zdrowa, przyjemna i tania. Istnieje mnóstwo rodzajów rowerów, a i rowerzyści nie są identyczni. Niektórzy jeżdżą głównie po górach, inni po asfalcie. Niektórzy chcą jeździć powoli, inni ścigają się z samochodami. Ten poradnik zawiera wiedzę dla początkujących, z którym wybierzesz dla siebie idealny rower.

Na wstępie omówimy rodzaje rowerów. To poradnik dla początkujących, więc zakładamy, że nie jesteś profesjonalistą i nie potrzebujesz BMX, ani roweru do downhillu, tylko bardziej czegoś na co dzień. Poradzimy Ci jaki rower jest dobry, by na nim dojeżdżać do pracy i od czasu do czasu wybrać się do lasu?

Jakiego typu rower powinieneś wybrać?

Zanim przejdziemy do przedstawienia poszczególnych typów i polecimy sportowe sklepy z rowerami, wspomnijmy o kilku zależnościach, niezłomnych jak prawa fizyki. Im szersza opona, tym rower wolniejszy, ale bardziej zdolny do jazdy po trudniejszych terenach. Im więcej amortyzacji, tym rower wygodniejszy, ale wolniejszy. Dodatkowy sprzęt dodatkowo waży, a tego zwykle chcemy unikać.

Typy rowerów w kolejności od najszybszego do najwolniejszego.

Rower szosowy - prędkość ponad wszystko!

To rower zaprojektowany do osiągania jak największych prędkości. Wymaga płaskiej nawierzchni. Bardzo wąskie opony, niewielka waga oraz charakterystyczne "rogi" wymuszające pochyloną pozycję sprawiają, że bez zmęczenia i szybko dostaniesz się z miasta do miasta. Do podziwiania widoków, prowadzenia konwersacji z partnerem, wiezienia torby zakupów lub plecaka z prowiantem oraz częstych przerw kolarzówka nie jest przeznaczona.

Rower miejski - wygoda w miejskiej dżungli

Rower do wygodnego i szybkiego poruszania się po mieście. Nie jest tak szybki jak kolarzówka, ale po miejskiej drodze rowerowej i tak nie ma co gnać. Za to jest wygodny. Nie siedzisz na nim w pozycji podkulonej, tylko wyprostowany, jak na tronie. Zwykle bez amortyzacji innej niż miękkie siodełko. Czasami z przodu mają pojemny bagażnik, akurat na torebkę, plecak lub zakupy. Na rowery z wygiętą ramą, tak zwane damki (nie to samo, co rower damski! Na tym też jeżdżą mężczyźni!) łatwo się wsiada. Na dodatek pozwalają kobietom na swobodne noszenie spódnicy bez okazywania innym niepolitycznych widoków.

Internetowy sklep inSPORTline oferuje dobry wybór rowerów, między innymi rowerów miejskich. Wykorzystaj zwrot cashback, by kupić tani rower miejski!

Rower miejski

Rower miejski to wygodny i szybki środek transportu

Rower trekkingowy (hybrydowy) - uniwersalny rower na co dzień

Rower przeznaczony do miasta i za miasto. To udana próba kompromisu pomiędzy rowerem miejskim, a górskim. Po miejskim odziedziczył wyprostowaną pozycję oraz średniej wielkości opony. Po góralu kierownicę, liczne przerzutki i częściową amortyzację (z przodu). Osiąga rozsądne prędkości na asfalcie i zapewnia rozsądny komfort na leśnych ścieżkach. Zwykle wyposażony w błotniki, bagażnik i szeroką kierownicę na sakwy. Uniwersalny rower turystyczny, dobry do miasta i na wycieczki do lasu.

Bike Salon.pl to serwis całkowicie poświęcony rowerom. Ogromna oferta akcesoriów, wartościowe opisy produktów i dobra obsługa to ich znak rozpoznawczy. Dzięki Tipli zyskasz z powrotem nawet do kilku procent wydanej w tym sklepie sumy! Sprawdź wysokość zwrotu cashback!

Rower kross (cross) - nie bój się niczego

Rower crossowy to coś pomiędzy rowerem trekkingowym a górskim. Kładzie większy nacisk na radzenie sobie w terenie, a mniejszy na turystykę. Ma zawsze pełną amortyzację, mniej dodatkowego osprzętu (zwykle bez bagażnika i błotników), w dalszym ciągu jest dość szybki na asfalcie i leśnych drogach.

Rowerów crossowych, ochraniaczy i osprzętu szukaj też w sklepie Bikestacja.pl. Dzięki zwrotowi cashback od Tipli zakupy tam są jeszcze przyjemniejsze.

Rower górski(MTB) - nie straszne im żadne zjazdy!

Rowery górskie są zaprojektowane do jazdy w górach i nie chodzi tu o wycieczkę za miasto. Ostre, wymagające podejścia, zjazdy po kamieniach i nade wszystko wstrząsy, wstrząsy, wstrząsy - oto chleb powszedni MTB. Wytrzymały i lekki, o sporych oponach i amortyzacji. Kolejny rower specjalistyczny, który gorzej sprawdza się w każdych innych warunkach. Oczywiście możesz jeździć góralem po asfalcie i drogach leśnych, ale będziesz powolny. Ciekawy wybór rowerów górskich znajdziesz w sklepie Decathlon.

Rower trekkingowy

Rower trekkingowy jest dobry na każdą okazję.

Fat Bike - wygląd czy użyteczność?

Fat Bike to ogromne i miękkie opony na sztywnej ramie. Rower specjalistyczny do jeżdżenia po śniegu, piasku i błocie. Na zjazdy po kamieniach nie za bardzo, bo guma to jednak nie to samo, co amortyzacja. W mieście się nie nadaje, wolny i hałaśliwy jak bombowiec z II WŚ. Z drugiej strony mnóstwo ludzi bierze fat bike'i do jazdy po mieście ze względu na ich wyróżniający się wygląd.

Przeglądając powyższe dostępne rowery widzimy, że dla przeciętnego rowerzysty wybór roweru do codziennego użytkowania sprowadza się właściwie do roweru miejskiego, trekkingowego i crossowego. Górale i kolarzówki sprawdzają się doskonale, ale tylko w konkretnych warunkach.

Rowery elektryczne posiadają mały silniczek elektryczny, wspomagający nogi kierowcy. Rowery elektryczne miejskie i trekkingowe to naprawdę dobra alternatywa wobec samotnych dojazdów autem do pracy.

Czym jest rower damski?

Każdy z powyższych rowerów może występować w wersji dla kobiet. Rower damski ma zwykle krótszą górną rurę ramy i niżej położony środek supportu. Jako że kobiety cechują się inną budową ciała niż panowie, mając dłuższe nogi przy krótszym tułowiu, na tak zaprojektowanym rowerze łatwiej będzie im się przemieszczać.

Rower górski

Rower górski w naturalnym środowisku

Jak wybrać rower dla siebie?

Waga roweru - im mniej tym lepiej, ale bez przesady. Przesiadka ze stali na aluminium nie boli aż tak bardzo po kieszeni, za to aluminium i włókno węglowe dzieli już przepaść cenowa, a przeciętny użytkownik prawie na pewno nie odczuje różnicy w jeździe.

Hamulce - dobre szczękowe naprawdę wystarczą. Hamulce hydrauliczne (tarczowe) zatrzymują rower praktycznie w miejscu, ale niekoniecznie zawsze o to chodzi. Nieumiejętny użytkownik hamując zbyt mocno może zrobić sobie krzywdę.

Amortyzacja - przydatna rzecz, ale do większości zastosowań wystarczy amortyzacja z przodu. Z dobrze rozwiniętą infrastrukturą w mieście można się bezboleśnie obyć bez amortyzacji.

Rozmiar ramy - stajemy nad rowerem na płaskich stopach. Pomiędzy kroczem a ramą powinien być co najmniej cal odległości. Siodełko w normalnym ustawieniu powinno być na wysokości kości ogonowej.

Jak kupić rowery tanio?

Nie przepłacaj, kupuj rozsądnie. Możesz kupić rower używany z Allegro, bądź skorzystać z letniej wyprzedaży i otrzymać nowy rower w dobrej cenie, na przykład z Dotsport.pl. Kupuj taniej rowery w internecie i korzystaj z cashbacku z Tipli, by jeszcze obniżyć koszty. Dbaj o rower, by obniżyć długoterminowe koszty remontów. Życzymy miłej podróży!

Powiązane sklepy

Bikestacja.pl, Bike Salon, Dotsport.pl, Allegro, inSPORTline, Bikeneo.pl,

Nie chcesz otrzymać do 15 % zwrotu za wszystkie zakupy w Internecie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo, a żadne zwroty Cię nie ominą.

Teraz do nowego konta aż do 30 zł za Twoje zakupy. Przy każdym zwrocie za zakupy zyskasz również bonus w tej samej wysokości. W sumie w bonusach możesz zyskać do 30 zł.

- lub -
Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Masz już konto? Zaloguj się