Wszystkich Świętych - przygotuj się i nie przepłacaj

Zakupowy poradnikDom, ogród i hobby 5. 11. 2021

Co roku, na początku listopada, większość Polaków wybiera się na cmentarz, aby przyozdobić kwiatami groby swoich bliskich i zapalić znicze ku ich pamięci. Wszystkich Świętych to dzień, który przepełniony jest refleksją nad życiem i śmiercią. Z czym wiąże się to tradycyjne "chodzenie na groby" i jak się do niego przygotować?

Wszystkich Świętych to uroczystość w Kościele katolickim obchodzona 1 listopada. Powstała ona ku czci zmarłych chrześcijan, którzy zostali zbawieni, a ich dusze przebywają w niebie. Wszystkich Świętych treściowo łączy się z Dniem Zadusznym i obie te uroczystości obchodzi się w sposób tradycyjny i podniosły.

Wszystkich Świętych - zwyczaje

Dzień Wszystkich Świętych jest świętem stałym i zawsze przypada na 1 listopada. Wierni Kościoła katolickiego biorą udział w odprawianej tego dnia mszy świętej, a następnie zmierzają procesją do miejsca spoczynku ich bliskich. W polskiej tradycji Święto Zmarłych wiąże się nieodzownie z odwiedzaniem cmentarza, przystrajaniem grobu i paleniem zniczy

zapalanie lampek

Tipli dla Ciebie: Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w Polsce. Zobacz 5 sprawdzonych przepisów na Wielkanocny stół - delektuj się świątecznym śniadaniem dzięki Tipli.

Stroiki na Wszystkich Świętych

Już miesiąc przed Świętem Zmarłych można dostrzec masę stroików, wieńców czy zniczy na sklepowych półkach - w końcu ozdabianie cmentarnych nagrobków to tradycja. Nie jest trudno znaleźć eleganckie kompozycje czy skromne, ale gustowne bukiety do przystrojenia grobu. 

Na Allegro kupuj z Tipli

Wszystkich Świętych już zapasem. Przygotuj się na nie z Tipli i nie przepłacaj. W sklepie Allegro kupisz stroiki, znicze, ale i wiele, wiele innych przedmiotów w w niebywale niskich cenach.Dołącz do naszego klubu i odbierz nawet 1,4% cashbacku na zakupy.

Na Allegro kupuj z cashbackiem »

Tipli dla Ciebie: Boże Narodzenia już niedługo, a ty nadal nie wiesz, co kupić swoim bliskim? Zobacz 10 prezentów na święta z Allegro i nie przejmuj się brakiem pomysłów.

Stroik na grób pomarańczowy

Pomarańczowy stroik na grób ze sztucznych kwiatów - kompozycja stworzona z kwiatów róży i mieczyka, liści asparagusa i innych w wymiarze: 55 cm x 22 cm x 22 cm.

Stroik kup z cashbackiem »
Stroik na grób fioletowy

Fioletowy stroik na grób ze sztucznych kwiatów - kompozycja stworzona z kwiatów chryzantemy, storczyk, róży, hortensji, paprocie i rożnych liści w wymiarze 75 cm x 35 cm x 23 cm.

Stroik kup z cashbackiem »

Przed udekorowaniem grobu dobrze jest go wcześniej wysprzątać. Najpierw należy zamieść z kamiennej płyty niepotrzebne liście i bród, który nagromadził się tam z początkiem jesieni. Później już można umyć ją za pomocą ciepłej wody i odrobiny chemikaliów. W sklepach dostępne są specjalne środki czyszczące do tego rodzaju powierzchni. Na czysty nagrobek można już ułożyć kwiaty, stroiki czy znicze.

Aniołek stroik z kwiatami

Figurka aniołka ze stroikiem w kształcie serca i z kwiatami róży - obciążona cementową podstawką. Wymiary: 47 cm x 20 cm x 28 cm.

Figurkę kup z cashbackiem »
Figurka aniołka

Figurka leżącego aniołka wykonana z dbałością o szczegóły. Jest ciężka i stabilna, może stanowić dopełnienie kompozycji. Wymiary: 14 cm x 26 cm.

Figurkę kup z cashbackiem »

Kupując kwiaty na grób, często rozważa się nad wyborem pomiędzy tymi sztucznymi a żywymi. Jakkolwiek prawdziwe kwiaty nie byłyby lepsze w domach i ogrodach, tak na cmentarzu lepiej sprawdzają się te sztuczne. Są one trwalsze i nie wymagają regularnej pielęgnacji, a prezentują się równie dobrze co prawdziwe. 

Ozdoby na grób to także znicze. Zapalane światełko ma symbolizować pamięć o zmarłych, ale też wiarę w życie wieczne. Najpopularniejsze znicze to te szklane. Możliwość wymieniania w nich wkładów sprawia, że są przeznaczone do wielorazowego użytku. Coraz częściej jednak kupujący przekonują się do ceramicznych mis pełnych wosku, a nawet elektrycznych lampeczek zasilanych bateriami. 

stroik na grób + bukiet

Zestaw ozdobny na grób: stroik i bukiet. Wykonany z kwiatów chryzantem, róż, hortensji, storczyków i wrzosów. W wymiarach: stroik - 25 cm x 95 cm x 45 cm, bukiet - 50 cm x 60 cm.

Zestaw stroików kup z cashbackiem »
zestaw stroik i bukiet na grób

Zestaw ozdobny na grób: stroik i bukiet. Wykonany z kwiatów hortensji, storczyków oraz piwonii w złotej, obciążonej donicy. W wymiarach: stroik - 32 cm x 48 cm, bukiet - 40 cm x 25 cm.

Zestaw stroików kup z cashbackiem »

Cashback na Allegro

Szukasz sprawdzonego sposobu na tanie kupowanie? My Ci w tym pomożemy! Zaloguj się na Tipli.pl i obierz swój cashback na zakupy na Allegro.pl. Dzięki nam zaoszczędzisz nawet 1,4% na zamówieniu. Ciesz się promocjami i nie przepłacaj.

Na Allegro kupuj z cashbackiem »

Czym się różni Wszystkich Świętych od Zaduszek

Różnica pomiędzy tymi dwoma świętami przede wszystkim polega na tym, że są obchodzone w dwa różne dni - chociaż po sobie. Dzień Wszystkich Świętych przypada na 1 listopada, Dzień Zaduszny - na 2 listopada. Pierwsze święto jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy i szkoły - Zaduszki już nie.

#CiekawostkiTipli

Najstarszym słowiańskim świętem związanym z pamięcią o zmarłych jest Radonica. Obchodzą ją ludzie prawosławni zaraz po Wielkanocy.

Wszystkich Świętych obchodzone jest na cześć chrześcijan, którzy dostąpili zbawienia i mogą przebywać w niebie. Zaduszki swoją tradycją związane są z ludowymi obrzędami na pamięć o wszystkich zmarłych. W Kościele katolickim święto to jest wyrazem wiary w obcowanie świętych, zmartwychwstanie, wieczne życie oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. Dzień Zaduszny wywodzi się z czasów pogańskich lub obrzędów, które powstały jeszcze przed chrześcijaństwem.

świeczki pamięi

Tipli dla Ciebie: Maj to ważny miesiąc dla Kościoła katolickiego. To właśnie wtedy jest czas na pierwszą w życiu wielu Komunię Świętą. Zobacz najmodniejsze sukienki na Komunię i spraw, aby ten dzień był wyjątkowy dla twojego dziecka.

Pomimo różnic oba te święta obchodzi się w ten sam sposób - uczestnictwem na mszy oraz odwiedzaniem cmentarza. Kult zmarłych i świętych jest niezwykle istotny w kulturze katolickiej czy nawet polskiej.

Dzień Wszystkich Świętych za granicą

W krajach innych niż Polska także obchodzone jest Święto Zmarłych. Najczęściej także odbywa się na początku listopada, jednak tradycyjne rytuały i podejście do tego konkretnego dnia różni się nieco od tego znanego Polakom - nawet u naszych sąsiadów można już zaobserwować różnicę. 

Słowacja

W noc Zaduszek Słowacy zostawiają na stole jedzenie. Wierzą oni, że głodne i zmęczone zmarłych, które przyjdą odwiedzić ich domy, chętnie coś zjedzą.

#CiekawostkiTipli

Często można się spotkać z różnym nazewnictwem tego dnia: Święto Zmarłych lub Wszystkich Świętych. Pierwsza nazwa została wprowadzona jeszcze w PRL-u, kiedy to Wszystkich Świętych był dniem wolnym od pracy, jednak przez nową nazwę chciano nadać mu bardziej świecki charakter. Dzisiaj - w języku potocznym - używa się tych nazw naprzemiennie.

Hiszpania

Cmentarze odwiedzają najczęściej osoby starsze, ubrane całe na czarno. Kilka dni przed samym świętem można spotkać w wybranych punktach miasta osobliwie wyglądające kompozycje z kukiełek oraz poprzebieranych warzyw. W niektórych regionach kraju pali się ogniska, a w innych zajada pierogami na cmentarzu. Hiszpanie wierzą również, że przesadne najedzenie się uchroni ich przed złymi duchami, bo w ich ciele nie będzie wtedy wystarczająco miejsca na rozgoszczenie się nieczystych sił. Aby bronić się przed demonami, mieszkańcy wysypują na podłogę pieczone kasztany, robią ciasta i modlą się do zmarłych. 

palące się znicze

Tipli dla Ciebie: Czy wiesz już na czym polega zwrot cashback? Sprawdź, jak to działa i korzystaj z tanich zakupów dzięki Tipli.

Meksyk

Día de Muertos to chyba najbardziej kojarzone z Meksykiem święto. Tamtejsi mieszkańcy nie maja w zwyczaju smutnego podejścia do śmierci. Wszystkich Świętych jest dla nich zabawą i okazją do radości, gdyż zmarli dla nich nadal "żyją". Przywołują dusze do siebie, aby wspólnie cieszyć się i ucztować w rodzinnym gronie. Przygotowania do tego dnia zaczynają się już kilka tygodni wcześniej. Tworzone są ołtarze ku czci byłych członków rodziny, które są pełne kwiatów, jedzenia, kadzideł i zdjęć zmarłych. Domy są sprzątane i przystrajane kwiatami czaszeczkami (Calaveritas). W niektórych rejonach Meksyku biesiaduje się na grobach - nawet przez całą noc

USA

W Stanach Zjednoczonych obchodzi się zapewne wszystkim już znane Halloween, czyli Wieczór Wszystkich Świętych. Tego dnia na gankach amerykańskich domów stawiane są wydrążone dynie ze świecą w środku. Dzieci w przebraniach przemierzają pobliskie osiedla, aby chodzić od drzwi do drzwi z nadzieją, że sąsiedzi poczęstują ich słodyczami - to tak zwana zabawa w treat or trick, czyli 'cukierek albo psikus'.

Tanie zakupy z Tipli

Niższa cena za ten sam produkt - niebywałe, co? Z nami to codzienność. Dołącz do klubu Tipli i oszczędzaj na zakupach w internecie nawet 25% w postaci zwrotu cashabck. Allegro, AliExpress, bonprix i wiele, wiele innych sklepów czekają, aż wypełnisz ich koszyk produktami. Rób zakupy jak zawsze, za mniej niż zawsze.

Zobacz listę sklepów z cashbackiem »

Powiązane sklepy

Allegro

Nie chcesz otrzymać do 15 % zwrotu za wszystkie zakupy w Internecie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo, a żadne zwroty Cię nie ominą.

Teraz do nowego konta aż do 30 zł za Twoje zakupy. Przy każdym zwrocie za zakupy zyskasz również bonus w tej samej wysokości. W sumie w bonusach możesz zyskać do 30 zł.

- lub -
Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Masz już konto? Zaloguj się