Ubezpieczenie AC - kiedy OC już nie starczy

Zakupowy poradnikFinanse 10. 11. 2021

Zastanawiasz się nad zakupem polisy AC, ale nie wiesz, czy na pewno jest Ci potrzebna? Nie masz pojęcia, ile musiałbyś za nią zapłacić? Z tego artykułu dowiesz się, czym jest ubezpieczenie AC i dlaczego warto je mieć. Poznasz również sposoby na znalezienie najtańszej oferty, która spełni Twoje oczekiwania.

Aby czuć się pewnie na drodze, potrzebujesz czegoś więcej, niż samych umiejętności za kierownicą. Musisz mieć świadomość, że zdarzenia losowe nie zmuszą Cię do ciągłego inwestowania we własny samochód dużych pieniędzy. Na każdym kroku spotykasz lekkomyślnych kierowców, którzy zwiększają ryzyko kolizji. OOszczędź sobie niepotrzebnego stresu, kupując optymalną polisę.

Czym jest ubezpieczenie AC?

Polisa Auto-Casco (AC) to ubezpieczenie pojazdu przed kradzieżą, uszkodzeniami lub innymi zdarzeniami losowymi. Na jakiej zasadzie działa? Jeżeli Twój pojazd zostanie skradziony, ucierpi wskutek kolizji drogowej lub np. zjawisk atmosferycznych, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie. Inaczej niż ubezpieczenie OC, o którym pisaliśmy w poprzednik artykule. Auto-Casco jest dobrowolne. Jeżeli go nie wykupisz, nie zapłacisz żadnej kary.

Ubezpiecznie OC:

 • Jest obowiązkowe (za jego brak zapłacimy karę).
 • Dotyczy innych uczestników ruchu drogowego.
 • Obejmuje stały zakres ubezpieczenia (ustalany przez Państwo).

Ubezpieczenie AC

 • Jest dobrowolne.
 • Dotyczy Twojego pojazdu.
 • Obejmuje zmienny zakres ubezpieczenia (ustalany przez firmę ubezpieczeniową).

Być może sądzisz, że nie jesteś narażony na tego typu sytuacje. Jest to jednak błędne założenie. Według danych statystycznych, incydenty drogowe zdarzają się stosunkowo często. Jesteś na nie narażony przede wszystkim wtedy, gdy mieszkasz w jednym z większych polskich miast. O zarysowanie karoserii lub uszkodzenie lusterka jest naprawdę łatwo. Podobnie z zahaczeniem o krawężnik przy parkowaniu lub uderzeniu w inny pojazd podczas stania w korku. Czy wiesz, że nawet drobne uszkodzenia Twojego pojazdu mogą być bardzo kosztowe? Naprawa kilku prostych elementów samochodu to niejednokrotnie koszt rzędu kilkuset złotych. Kup ubezpieczenie AC w PZU i oszczędź sobie niepotrzebnych wydatków.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie AC? Jego cena zależy od wielu czynników. Każdy ubezpieczyciel ustala wysokość składki na podstawie własnych szacunków ryzyka ubezpieczenia danego pojazdu. Zanim wybierzesz ofertę polisy, zapoznaj się z towarzystwami ubezpieczeniowymi na stronie Tipli. Auto-Casco kupuje się zazwyczaj w pakietach, zawierających również polisę AC. Koszt takiego pakietu wynosi przeciętnie od 1000 do 2000 PLN.

kalkulator ac

Kalkulator AC dostępny na stronie CUK ubezpieczenia

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki AC?

 • Marka i wiek pojazdu (okres jego eksploatacji).
 • Miejsce zarejestrowania pojazdu (w większych miastach za AC zapłacisz więcej).
 • Wiek i doświadczenie kierowcy.
 • Historia ubezpieczenia AC.
 • Wysokość wkładu własnego w likwidowanie szkód.
 • Sposób rozliczania szkód.

O cenie polisy zadecydują jednak przede wszystkim warunki, które uzgodnisz ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym. Zakres polisy może być różny. Ubezpieczenia Generali AC posiadają np. formułę all risk. Chronią Cię od konsekwencji wszelkich, możliwych zdarzeń.

Na ogół jednak to, jak ma wyglądać zakres ubezpieczenia, zależy od Twoich potrzeb i preferencji. W rezultacie cena polisy może wahać się od kilkuset do ponad 1000 PLN (za samo AC). Oferta ubezpieczeniowa określona jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Zanim kupisz polisę, koniecznie się z nimi zapoznaj.

Co najczęściej obejmuje polisa AC?

 • Kradzież pojazdu lub jego wyposażenia.
 • Wypadek drogowy lub kolizja z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami lub przedmiotami.
 • Uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie.
 • Uszkodzenie pojazdu związane ze zjawiskami atmosferycznymi (powodzenie, huragany, grad itp.).
 • Uszkodzenie pojazdu wskutek pożaru lub wybuchu.

Na koszty związane z ubezpieczeniem Auto-Casco wpływa również suma polisy. Jest to górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Określając sumę polisy, ubezpieczyciel decyduje o tym, ile pieniędzy będzie Ci w stanie wypłacić.

Oczywiście im większa suma ubezpieczenia, tym wyższa Twoja składka. Suma polisy jest zazwyczaj równoważna wartości pojazdu. Dlatego im droższym samochodem lub motorem jeździmy, tym więcej zapłacimy za ubezpieczenie.

Jak zaoszczędzić na zakupie polisy AC?

Chcesz wybrać polisę AC, która będzie najlepiej dostosowana do Twoich potrzeb? Skorzystaj z kalkulatora AC online, który pozwoli Ci oszacować koszty polisy. Wypełnij formularz, uzupełniając swoje dane i zaznaczając parametry Twojego pojazdu.

Kalkulator AC wykorzysta wprowadzone informacje, by błyskawicznie przeliczyć szacowaną składkę. Następnie wyświetli listę ofert, które będą dobrane specjalnie dla Ciebie. Dzięki temu z łatwością wybierzesz tę najtańszą i wiele zaoszczędzisz.

bezpieczna jazda z PZU

Czy wiesz, że towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają kierowcom zniżki za bezszkodową jazdę? Jeden rok bezpiecznego prowadzenia samochodu to zazwyczaj 10% upustu na wykup polisy. Jeżeli unikniesz wypadku przez kilka lat, możesz kupić AC nawet o 60-70% taniej. To kolejny sposób, aby dużo zaoszczędzić. Warunki przyznawania zniżek są jednak różne. Przyjrzyj się im wybierając ofertę. W jednym towarzystwie ubezpieczeniowym pełną zniżkę (60%) dostaniemy już po trzech latach bezpiecznej jazdy. W drugim natomiast dopiero po ośmiu.

Dodatkowym sposobem na zaoszczędzenie jest kupienie AC w gotowym pakiecie. Zawierają one najczęściej AC wraz z OC. Elementów pakietu może być jednak dużo więcej. W jego skład wchodzi niejednokrotnie również ubezpieczenie assistance, następstwo nieszczęśliwych wypadków lub ochrona prawna. Zawartość pakietu możesz szczegółowo uzgodnić z ubezpieczycielem. Jeżeli umowa będzie dla niego korzystna, za samo AC zapłacisz nawet o kilkaset złotych mniej.

Pamiętaj, że posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) jest wymagane prawnie. JMusisz je kupić. Skorzystaj z gotowego pakietu. Więcej informacji o tym, jak zdobyć najtańsze ubezpieczenie samochodu, znajdziesz w naszym artykule.

Jak zaoszczędzić na zakupie polisy AC?

 • Skorzystaj z kalkulatora AC online.
 • Skorzystaj ze zniżek za bezszkodową jazdę.
 • Kup AC w większym pakiecie, obejmującym OC i Assistance.

Zakup polisy AC online – czy się opłaca?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, takie jak np. PZU, wolą sprzedawać polisy AC w swych oddziałach. Czy wiesz, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych pozwala na zakup ubezpieczenia online? Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ od razu możesz skorzystać z oferty znalezionej w kalkulatorze. Nabycie polisy online jest proste i zajmuje najwyżej kilka minut.

Jak możesz to zrobić? Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, podając swoje dane i zaznaczając parametry pojazdu. Na kolejnym etapie będziesz mógł wybrać rodzaj ubezpieczenia, które Cię interesuje. To dobry moment, aby skorzystać z przygotowanych przez ubezpieczyciela pakietu. Kolejny krok to już tylko określenie zakresu ubezpieczenia. Kiedy wszystko będzie gotowe, zapłacisz za swoją polisę w dogodnej formie. Może to być przelew tradycyjny lub elektroniczny. Ubezpieczenie zostanie przesłane na Twój adres e-mail. Od tej pory będziesz mógł uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

Powiązane sklepy

GENERALI

Nie chcesz otrzymać do 15 % zwrotu za wszystkie zakupy w Internecie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo, a żadne zwroty Cię nie ominą.

Teraz do nowego konta aż do 30 zł za Twoje zakupy. Przy każdym zwrocie za zakupy zyskasz również bonus w tej samej wysokości. W sumie w bonusach możesz zyskać do 30 zł.

- lub -
Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Masz już konto? Zaloguj się