Wakacje w Europie samochodem - ile będzie Cię to kosztować?

Zakupowy poradnikWakacje  |  Finanse 5. 11. 2021

Podróż samochodem to niebywała okazja do przeżycia niejednej przygody podczas wakacji. Własny transport pozwala na wiele swobody. Co jednak wiąże się z wycieczką autem po europejskich autostradach i na jakie koszta trzeba się przygotować przed przekroczeniem granicy? Przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące konieczności posiadania winiety drogowej w najczęściej odwiedzanych krajach Europy.

Wycieczka samochodowa to z pewnością okazja do swobodnego przemierzania najciekawszych punktów na mapie. Jednak aby była ona całkowicie nieskrępowana, należy zaopatrzyć się w odpowiednią winietę. Chcąc wjechać na autostrady krajów, takich jak: Austria, Czechy, Słowacja czy Węgry, kierowcy mają obowiązek uiszczenia opłaty drogowej, w przeciwnym wypadku grozi im wysoka kara

Czym jest winieta drogowa

Winieta drogowa to rodzaj biletu okresowego, który pozwala na legalne przemieszczanie się samochodem po autostradach niektórych krajów. Najczęściej ma ona postać naklejki, którą umieszcza się na przedniej szybie samochodu. Można ją także kupić w systemie elektronicznym. Rodzaj winiety uzależniony jest od wielkości i rodzaju samochodu oraz od czasu jej ważności.

wycieczka samochodowa

Istnieją różne rodzaje winiet dla samochodów osobowych, transportowych i motocykli. Dodatkowo, dzieli się je ze względu na okres ważności. Są one: 10-dniowe, miesięczne oraz roczne. Mogą obowiązywać od chwili zakupu lub od wybranej uprzednio daty. Winiety konieczne są także podczas jazdy samochodem z wypożyczalni. Wynajmując więc auto na czas wakacyjnej podróży, nie zapomnij o konieczności jej wykupienia.

Wycieczka samochodowa bez własnego auta?

Jeżeli nie masz własnego środku transportu, ale marzy Ci się przygoda w trasie, wypożycz auto z Rentalcars.com. Na takiej wycieczce możesz zaoszczędzić razem z Tipli. Dołącz do klubu i zgarnij cashback w wysokości nawet 5%!

Wypożycz auto z cashbackiem »

Ile kosztują winiety

Koszt winiet nie jest identyczny we wszystkich krajach - czasami różni się nawet na drogach jednego państwa. Przed wyjazdem koniecznie należy sprawdzić, na jaki koszt winiety się przygotować:

Koszt winiety w Czechach

 • Winieta 10-dniowa- 310 Kč/ ok. 52 zł,
 • Winieta miesięczna - 440 Kč/ ok. 74 zł,
 • Winieta roczna - 1500 Kč/ ok. 255 zł.

Koszt winiety w Austrii

 • Winieta 10-dniowa - 9 euro/ ok. 40 zł,
 • Winieta miesięczna - 26,20 euro/ ok. 115 zł,
 • Winieta roczna - 87,30 euro/ ok. 382 zł.

Koszt winiety w Słowacji

 • Winieta 10-dniowa - 10 euro/ ok. 42 zł,
 • Winieta miesięczna - 14 euro/ ok. 59 zł,
 • Winieta roczna - 50 euro/ ok. 210 zł.

Koszt winiety w Węgrzech

 • Winieta 10-dniowa - 3 500 forintów/ ok. 50 zł,
 • Winieta miesięczna - 4 780 forintów/ ok. 69 zł,
 • Winieta roczna - 42 980 forintów/ ok. 614 zł (krajowa), 5 000 forintów/ ok. 72 zł (lokalna).

Wakacje powoli dobiegają końca, a Ty jeszcze nie wiesz gdzie spędzić urlop? Sprawdź nasze 5 TOP kierunków na wakacje i ciesz się mile spędzonym czasem z rodziną i przyjaciółmi. 

#RadyTipli

Sam wjazd na autostradę bez winiety jest możliwy. Jednak ruch na drogach kontrolowany jest przez specjalny system, który rejestruje przejeżdżające samochody. Poruszając się po takich drogach bez ważnej naklejki na szybie można być pewnym, że po jakimś czasie otrzyma się mandat - i to niekiedy bardzo wysoki.

Gdzie można kupić winietę

Winietę w postaci naklejki najczęściej kupić można w oficjalnych punktach sprzedaży. Znaleźć je można na stacjach benzynowych, które są w pobliżu granicy państw. 

Zakupu biletu można także dokonać drogą elektroniczną - takie rozwiązanie dopuszczalne jest np. na Słowacji. Nie otrzymuje się go wówczas fizycznie, ale dane i numer rejestracyjny samochodu trafiają do specjalnej bazy, dzięki czemu bez obawy można przemierzać zagraniczne autostrady. 

Wakacje w Polsce także mogą być niezapomnianym przeżyciem. Dzięki ofertom City break na Booking.com odwiedzisz największe miasta w kraju w przystępnej cenie. Sprawdź oferty, którym nie da się oprzeć.

wycieczka z mapą

Na jakich drogach potrzebujemy winiet

Winiety nie są obowiązkowe na wszystkich europejskich autostradach. W niektórych krajach jednak nawet większość dróg szybkiego ruchu wymaga uiszczenia odpowiedniej opłaty. Warto też zwrócić uwagę na znaki. Często drogi oznaczone są literą D, co oznacza, że na danej trasie obowiązuje opłata za przejazd w formie stosownej winiety. Niekiedy też bilety obowiązują przy wjeździe do większych miast

#RadyTipli

Przed wyjazdem na wakacje warto wcześniej zapoznać się z mapą płatnych tras. Wtedy żadne oznakowanie nie będzie stanowiło zaskoczenia i nie trzeba będzie się martwić o mandat.

Żółty piasek pod stopami i spienione fale - wakacyjny pobyt nad morzem zaplanuj z Booking.com. Sprawdź nasze propozycje na lato na plaży. 

Tanie podróżowanie

Wybierasz się w odwiedziny do rodziny i znajomych czy planujesz weekendowy wypad do stolicy innego państwa - koniecznie wybierz Flixbus. Z nim wycieczka do największych miast w Europie możliwa jest już od 5 złotych. Zaplanuj wakacje razem z Tipli, a otrzymasz nawet 3% zwrotu w formie cashbacku.

Zwiedzaj największe miasta z cashbackiem »

Kary za nieposiadanie winiety

Jak za każde wykroczenie drogowe, karą za brak winiety jest mandat. W zależności od kraju, wysokość grzywny waha się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy euro. Mandat można dostać także za złą winietę, a nawet za jej nieodpowiednie przyklejenie do szyby. 

#RadyTipli

Aby odpowiednio przykleić winietę, należy wcześniej zapoznać się z jej instrukcją - nie wszystkie naklejki umieszcza się w tym samym miejscu. W przypadku czeskiej winiety konieczne jest także wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu.

Najniższy mandat za brak winiety obowiązuje na Węgrzech - wysokość kary wynosi tam około 200 . Jednak kiedy nie zostanie ona opłacona w ciągu 15 dni, wtedy wzrasta do prawie 1 000 zł. Najwyższe kary spotkać można w Austrii - za sam brak winiety mandat wynosi ponad 13 000 zł. Grzywnę dostać tam można także za niewłaściwy rodzaj winiety - około 530 zł - i złe jej naklejenie na szybę - około 90 zł.

Marzysz o aktywnym urlopie wśród pięknych, plenerowych widoków? Koniecznie wybierz Zakopane! Sprawdź nasze 6 propozycji na zimowy urlop w polskich górach i uwolnij się od miejskiego zgiełku.

Wakacyjne alternatywy

Dla niektórych podróż własnym samochodem na wakacje może wydawać się ciężka i długa. Nie jest to jednak powód, aby całkowicie rezygnować z zasłużonego urlopu. Wycieczkę zaplanuj z Skyscanner - szybka wyszukiwarka lotów i hoteli pomoże Ci cieszyć się wymarzonymi wakacjami w przystępnej cenie.

Wakacje z cashbackiem na Skyscanner»
jazda samochodem na wakacje

Powiązane sklepy

Rentalcars.com, Skyscanner, Flixbus

Nie chcesz otrzymać do 15 % zwrotu za wszystkie zakupy w Internecie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo, a żadne zwroty Cię nie ominą.

Teraz do nowego konta aż do 30 zł za Twoje zakupy. Przy każdym zwrocie za zakupy zyskasz również bonus w tej samej wysokości. W sumie w bonusach możesz zyskać do 30 zł.

- lub -
Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Masz już konto? Zaloguj się