Podatek VAT i cło na AliExpress - nowe zasady

Zakupowy poradnikZakupy w Internecie  |  Jak kupować na AliExpress  |  Poradnik AliExpress  |  Finanse  |  Instrukcje 8. 4. 2022

Od 1 lipca 2021 roku wszystkie produkty dostępne na popularnej stronie handlowej AliExpress.com zostały objęte podatkiem VAT. Dodatkowo za niektóre artykuły należy także uiścić opłatę celną. Co wiąże się z nowymi zasadami i jak należy postępować, aby na pewno otrzymać swoje zamówienie? Sprawdźmy, jak zmieniły się zakupy na AliExpress.

Jeszcze do niedawna zakupy na chińskim portalu AliExpress.com, czyli na jednym z handlowych gigantów internetowych, zachęcały niezwykle niską ceną za rzadko spotykane lub ciekawe produkty czy gadżety. W przypadku niewielkich - a raczej niedrogich - artykułów nie musieliśmy martwić się o dodatkowe opłaty, nawet pomimo azjatyckiego pochodzenia nabywanych przedmiotów. Z początkiem lipca tego roku jednak się to zmieniło i teraz, planując zakupy na tym portalu, musimy liczyć się z nowymi kosztami.

Zakupy na AliExpress - cło i VAT kiedyś

Przed wejściem nowych przepisów, podatek na AliExpress nie obowiązywał zamówień, które określało się mianem "małych przesyłek", czyli tych o wartości do 22 euro (ok. 100 złotych). Za to VAT zawsze dotyczył produktów typu: perfumy i wody toaletowe, alkohol oraz wyroby tytoniowe. Podatku tego można było również uniknąć, oznaczając przesyłkę o wartości do 45 euro jako prezent od jednej osoby prywatnej dla drugiej.

Cło na AliExpress obowiązywało pojedyncze produkty i zamówienia złożone, których wartość przekraczała 150 euro.

Zniżki na AliExpress z Tipli

Chciałbyś móc codziennie korzystać z najlepszych ofert? Stały dostęp do promocji byłby dla Ciebie spełnieniem marzeń? Dołącz do klubu Tipli i zgarnij cashback na zakupy w sklepie AliExpress.com - nawet 10% zwrotu za zamówienie online. Nie czekaj i oszczędzaj na każdych zakupach.

Na AliExpress kupuj z Tipli»

Tipli dla Ciebie: Rynek podrobionych produktów znanych marek już od dawna z powodzeniem się rozprzestrzenia. Ludzie skuszeni niskimi cenami i łatwą dostępnością, chętnie kupują fałszywki, nie zastanawiając się przy tym nad konsekwencjami tego czynu. Internet jest pełny podejrzanych aukcji i promocji, w których przez nabywanie przedmiotów nie tylko postępujemy niemoralnie, ale i możemy zostać bardzo łatwo oszukani. Jak z ukrytymi aukcjami walczy AliExpress?

Obrazek

Zakupy na AliExpress - podatek, cło i VAT teraz

Od 1 lipca do życia wszedł tzw. pakiet e-commerce, który narzuca konieczność opłaty podatku VAT na każde zamówienie z Chin oraz cła na zakupy o wartości powyżej 150 euro. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że system ten wprowadza kolejne utrudnienia, w rzeczywistości ma on zmniejszyć ostateczne koszty poniesione przez sprzedawców, którzy od teraz nie muszą rozliczać się, a nawet rejestrować nowych siedzib w każdym kraju, do którego wysyłają swoje towary, tak jak było to wcześniej. 

Co to oznacza dla klientów chińskich sklepów? Przede wszystkim ceny, które wzrosną o VAT - ten może różnić się w zależności od rodzaju produktu, jednak najczęściej jest to 23% dodatkowych kosztów podczas zakupów internetowych.

Obrazek

Tipli dla Ciebie: Ogromny portal zakupowy, jakim jest AliExpress.com, codziennie przyciąga do siebie całą masę klientów. Pomimo ogromnej popularności, dla wielu osób nadal pozostaje on zagadką. Niezliczone ilości przeróżnego rodzaju produktów z odległego kraju niekiedy mogą przerazić osoby, które postanowiły odwiedzić ten sklep internetowy po raz pierwszy. Sprawdźmy więc, czym jest i jak działa AliExpress.com.

Jak zapłacić podatek na AliExpress 2021?

Zamawiając produkty na AliExpress prosto z Chin, Stanów Zjednoczonych, a nawet Wielkiej Brytanii podatek VAT zostanie naliczony dopiero pod koniec zakupów, czyli w podsumowaniu, o czym warto pamiętać. Takiej niespodzianki można jednak uniknąć, wybierając inną formę dostawy - z magazynów znajdujących się w Unii Europejskiej. A opcji takich jest coraz więcej - AliExpress od dawna inwestuje w nowe punkty. Jeśli zamawiany przez nas towar fizycznie znajduje się już w UE, nie musimy płacić dodatkowego podatku VAT, gdyż powinien on być uiszczony w momencie dostawy produktu, np. z Chin. Jak widzisz, zasady są jasne na Aliexpress. Podatek i inne koszty poznasz jeszcze przed opłacenie. 

Obrazek

Tipli dla Ciebie: Jednym ze sposobów na tanie zakupy w Internecie zdecydowanie jest korzystanie ze sklepu AliExpress.com - nie da się ukryć fenomenu, jakim są atrakcyjne oferty dostępnych tam produktów. Czy jednak istnieje możliwość, aby te niskie ceny były jeszcze niższe? Jak najbardziej! AliExpress kupony - skąd je brać i jak z nich korzystać?

#RadyTipli

Chcesz mieć pewność, że zapłacisz jak najmniej? Porównaj cenę wybranego przez siebie produktu przy zamówieniu z Chin (jego koszt + oddzielny VAT) z tym samym artykułem, ale z magazynu w Europie, np. z Hiszpanii lub Francji (z wliczonym już podatkiem).

Jak zapłacić cło na AliExpress?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zasady co do opłaty celnej niewiele się zmieniły: przesyłki o wartości powyżej 150 euro nadal będą sprawdzane na granicy. Formalnościami związanymi z Urzędem Celnym zajmie się Poczta Polska, która następnie przekaże odbiorcy wszelkie informacje o koniecznych opłatach. Te natomiast będzie można uiścić przy doręczeniu paczki, czyli u listonosza lub w punkcie odbioru przesyłek.

Zagraniczne zakupy z Tipli

Z Tipli możesz kupować taniej aż o 25% w ponad 800 sklepach z naszej oferty - w tym także z tych zagranicznych! Sprawdź, jaki cashback czeka na Ciebie u naszych partnerów.

  • Modną odzież kupuj z nami na stronie internetowej sklepu SheIn i zyskaj aż 5% cashbacku.
  • W sklepie Banggood dzięki Tipli zaoszczędzisz aż 3,5% na zakupie elektroniki i nie tylko.
  • Zakupy na GearBest z naszym przekierowaniem to nawet 2,75% cashbacku.
Kupuj zza granicy taniej z Tipli»

Powiązane sklepy

AliExpress, SHEIN, GearBest, Zaful, Banggood

Nie chcesz otrzymać do 15 % zwrotu za wszystkie zakupy w Internecie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo, a żadne zwroty Cię nie ominą.

Teraz do nowego konta aż do 30 zł za Twoje zakupy. Przy każdym zwrocie za zakupy zyskasz również bonus w tej samej wysokości. W sumie w bonusach możesz zyskać do 30 zł.

- lub -
Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Masz już konto? Zaloguj się