Jedzenie w domu vs jedzenie na mieście. Co się bardziej opłaca?

Jedzenie Zakupy w Internecie Odchudzanie Przepisy kulinarne 27. 3. 2019

Przy każdym przygotowywaniu posiłków w domu zastanawiasz się nad tym, czy nie lepiej byłoby jednak jeść na mieście? Może często jesz na mieście i zastanawiasz się, czy gotowanie nie będzie tańsze? Sprawdźmy to! Dowiedz się, co opłaca się bardziej.

To, czy przygotowujesz posiłki w domu, czy jednak wybierasz restauracje zależy od kilku rzeczy. Najważniejszymi czynnikami decydującymi są czas i finanse. Nie każdy może pozwolić sobie na jedzenie na mieście i nie każdy ma czas przygotowywać je w domu. Jeśli jesteś singlem i prowadzisz samodzielne gospodarstwo domowe, warto zgłębić temat.

Porównamy jedzenie w domu i jedzenie w restauracjach na podstawie uśrednionych cen i czasu poświęconego na te czynności. Sprawdzimy ceny produktów potrzebnych do zrobienia w domu śniadania, obiadu i kolacji oraz ceny tych posiłków na mieście.

Śniadanie - jajecznica w domu czy na mieście?

Jajecznica na śniadanie

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Sprawdźmy więc, ile kosztuje i jaki czas jest nam potrzebny, aby przygotować je w domu, a ile wydamy zjadając je na mieście.

Śniadanie w domu:
Śniadanie na mieście:
Śniadanie w domu:
  • 2 jajka - 1,70 zł
  • Boczek - 4,00 zł
  • Masło - 2,90 zł
  • Kawa - 1,10 zł
  • Łączna kwota: 9,70 zł
  • Czas przygotowania: 25 minut
Śniadanie na mieście:
  • Jajecznica na boczku - 10,00 zł
  • Kawa - 6,00 zł
  • Łączna kwota: 16,00 zł
  • Czas oczekiwania: 10 minut

PODSUMOWANIE: Jedząc śniadanie na mieście wydaliśmy więcej o 6,30 zł, ale za to zaoszczędziliśmy sporo czasu. Przygotowując posiłek w domu weź pod uwagę to, że trzeba jeszcze posprzątać. Różnica w czasie wyniosła w tym przypadku: 15 minut. A jak to wygląda przygotowując drugie śniadanie?

Drugie śniadanie w domu:
Drugie śniadanie na mieście:
Drugie śniadanie w domu:
  • 2 bułki - 3,00 zł
  • Masło - 1,50 zł
  • Szynka - 1,00
  • Pomidor - 1,79 zł
  • Łączna kwota: 7,29 zł
  • Czas przygotowania: 7 minut
Drugie śniadanie na mieście:
  • Kanapka - 10,69 zł
  • Łączna kwota: 10,69 zł
  • Czas oczekiwania: 10 minut

PODSUMOWANIE: Drugie śniadanie, które zwykle zjadasz w pracy, powinno być lekkie, ale pożywne. Jeśli przygotujesz je w domu, to zajmie Ci tylko 7 minut, natomiast stojąc rano w długiej kolejce w kawiarni, możesz stracić więcej niż 10 minut. Zdecydowanie wygrywa zrobienie kanapki w domu, ponieważ różnica w cenie jest dość znacząca - 3,40 zł.

Dwudaniowy obiad - przygotujesz czy zamówisz?

Zupa pomidorowa

Jeśli ze zrobieniem śniadania nie masz problemu, tak z obiadem sprawa wygląda już zdecydowanie inaczej. Nie każdy umie i lubi gotować, więc są to kolejne czynniki przemawiające za tym, żeby jednak jeść na mieście. Jeśli jednak gotowanie nie sprawia Ci problemów, możesz spokojnie robić to w domu. Sprawdźmy, jak wygląda obiad w domu i obiad na mieście, jeśli weźmiemy pod uwagę tradycyjne polskie dania: I danie - zupa pomidorowa, II danie - ziemniaki i kotlet schabowy.

Obiad w domu:
Obiad na mieście:
Obiad w domu:
  • Włoszczyzna - 3,00 zł
  • Koncentrat pomidorowy - 3,50 zł
  • Makaron - 4,70 zł
  • Ziemniaki - 1,90 zł
  • Schabowy - 4,00 zł
  • Łączna kwota: 17,01 zł
  • Czas przygotowania: 75 minut
Obiad na mieście:
  • Zupa pomidorowa - 8,00 zł
  • Ziemniaki + kotlet schabowy - 21,00 zł
  • Łączna kwota: 29,00 zł
  • Czas oczekiwania: 15 minut

PODSUMOWANIE: Zdecydowane różnice w cenach i czasie nie pozwalają jednoznacznie ocenić, co jest lepsze. Jeśli zależy Ci na czasie - zjesz na mieście, jeśli liczysz pieniądze - zdecydowanie przygotuj posiłek w domu. Oczywiście, musisz wziąć pod uwagę fakt, że podane ceny są średnią. Jeśli będziesz żywić się na mieście w barach mlecznych, wówczas różnica w cenie nie będzie bardzo znacząca, może różnić się kilkoma złotymi. Natomiast czas pozostanie raczej bez zmian. Aby przygotować dwudaniowy obiad potrzebujesz około 1 godziny, a na sprzątanie około 15-20 minut.

Pyszna kolacja po zabieganym dniu

Pizza

Po całym dniu masz ochotę zjeść coś pysznego. Według najnowszych badań, najczęściej wybierane potrawy przez Polaków, to: pizza, kebab albo lasagne. Bardzo popularne jest zamawianie jedzenia do domu, np. z portalu Pyszne.pl, który oferuje menu wielu pobliskich restauracji. My jednak zrobimy porównanie przygotowania pizzy w domu i zjedzenia jej na mieście.

Kolacja w domu:
Kolacja na mieście:
Kolacja w domu:
  • Mąka - 2,99 zł
  • Koncentrat pomidorowy - 3,50 zł
  • Przyprawy - 0,70 zł
  • Drożdże - 0,89 zł
  • Mozarella - 3,68 zł
  • Rukola - 2,50 zł
  • Pieczarki - 3,50 zł
  • Szynka - 2,60 zł
  • Łączna kwota: 20,36 zł
  • Czas przygotowania: 90 minut
Kolacja na mieście:
  • Pizza - 33,90 zł
  • Łączna kwota: 33,90 zł
  • Czas oczekiwania: 20 minut

PODSUMOWANIE: Jeśli lubisz gotować, to zapewne ta czynność po całym dniu pracy odpręży Cię i z przyjemnością zjesz to, co dla siebie przygotowałeś. Jeśli jesteś zbyt zmęczony, zamów na mieście. W przypadku kolacji mamy znowu dość dużą różnicę w cenach i czasie, który trzeba poświecić na przygotowanie - to w domu i oczekiwanie - w restauracji.

Co się bardziej opłaca?

Myślę, że już wiesz, co się bardziej opłaca finansowo, jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków w domu i jedzenie na mieście. Zróbmy jednak podsumowanie w skali dnia, tygodnia i miesiąca.

Jedzenie w domu:
Jedzenie na mieście:
Jedzenie w domu:

Dzień:

  • Łączna kwota: 54,36 zł
  • Czas przygotowania: 3 godziny 17 minut

Tydzień:

  • Łączna kwota: 380,52 zł
  • Czas przygotowania: 22 godziny 19 minut

Miesiąc:

  • Łączna kwota: 1 630,80 zł
  • Czas przygotowania: 95 godziny 1 minuta
Jedzenie na mieście:

Dzień:

  • Łączna kwota: 89,59 zł
  • Czas oczekiwania: 55 minut

Tydzień:

  • Łączna kwota: 627,13 zł
  • Czas oczekiwania: 6 godzin 25 minut

Miesiąc:

  • Łączna kwota: 2 687,70 zł
  • Czas oczekiwania: 14 godziny 17 minut

RADA TIPLI: Jeśli oszczędzasz i posiłki przygotowujesz w domu, chcesz też robić tanie zakupy. Warto wówczas regularnie śledzić gazetki promocyjne sklepów partnerskich Tipli.pl, aby nie przegapić ciekawej obniżki cen.

Co możesz kupić za zaoszczędzone pieniądze?

Wiesz już, że finansowo bardziej opłaca się gotować w domu, prawda? Jest to różnica 1.000 zł w ciągu miesiąca! Za taką kwotę jesteś w stanie pojechać na wakacje. Warto o tym pomyśleć, wybierając jedzenie na mieście.

Pamiętaj również o tym, że gazetki promocyjne publikowane na stronie Tipli są na bieżąco aktualizowane i możesz zaoszczędzić jeszcze więcej, kupując w promocyjnych cenach.

Markety, w których warto kupować:

  • Frisco.pl - to market, w którym zrobisz zakupy bez wychodzenia w domu.
  • Carrefour - francuski market podbijający polski rynek jakością produktów i cenami.
  • Auchan Direct - to sklep internetowy, w którym zrobisz zakupy bez konieczności stania w kolejnach.

Kupując artykuły spożywcze za pośrednictwem Tipli możesz oszczędzać na każdych zakupach, już od 0,01 gr. Już teraz wybierz produkty, które kupisz z dodatkową zniżką w postaci zwrotu cashback w wysokości nawet do 25%. Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na przyjemności!

Kup jedzenie z Tipli »

Polecane artykuły

Polecane sklepy

Polecane artykuły

Egzotyka za grosze - najlepsze oferty Booking - Bangkok

Któż nie marzy o egzotycznych wakacjach w nieznanym dotąd miejscu. Jednym z najbardziej...
12.12.2019PRZECZYTAJ

LEGO - ponadczasowe zabawki ze zniżką na Allegro

Klocki LEGO królują na rynku zabawek dla dzieci już od wielu lat. Pomimo swojego wieku, marka...
6.12.2019PRZECZYTAJ

Przepis na udanego Sylwestra 2019/2020

Sylwester już za pasem. Na tę ostatnią noc w roku warto przygotować coś... wystrzałowego! Wiele...
4.12.2019PRZECZYTAJ

Już uciekasz?

Dosłownie w kilka sekund możesz zyskać zwrot za swoje zakupy!

Załóż darmowe konto na Tipli. Otrzymasz natychmiastowy dostęp do wszystkich zniżek oraz zwrotów cashback. Aż 25% zwrotu za zakupy w 1865 sklepach.

Oferta jest ważna przy każdym zakupie, nie zapomnij o zniżkach oraz promocjach.

Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
lub