Jak wybrać opony zimowe? Wszystko, co musi wiedzieć każdy kierowca

Zakupowy poradnikDom, ogród i hobby 5. 11. 2021

Kiedy wraz z przyjściem jesieni temperatury zaczynają spadać, wielu kierowców zastanawia się, czy to już czas na zmianę opon. Kiedy warto to zrobić i dlaczego wymiana opon na zimowe jest tak ważna? Sprawdzamy, co każdy kierowca powinien wiedzieć na ten temat.

Opony zimowe powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego odpowiedzialnego kierowcy. Pomimo że temperatury zimą w Polsce są coraz niższe, a mróz dokucza mniej, należy pamiętać o wymianie ogumienia samochodu. Dzięki oponom zimowym kierowca zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo sobie, swoim pasażerom, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego.

Żadną tajemnicą jest, że zimowe opony różnią się od letnich. Już na pierwszy rzut oka widać inny kształt i wielkość bieżnika. Opony samochodowe przeznaczone do niskich temperatury posiadają wiele niedużych nacięć i małych wnęk w swojej fakturze, które zapewniają lepszą przyczepność. Również materiał, z którego są wykonane, zdecydowanie odróżnia je od letnich opon. Ich guma jest miękka i odporna na twardnienie, przez co zawsze zachowują swoją elastyczność.

Tanie opony z Tipli

Zbliża się zima? Czas na wymianę gum! Opony tanio kupisz dzięki naszemu cahsbackowi. Zobacz listę naszych partnerów Auto Moto, z nimi wyposażysz swoje auto za niewielką cenę. Dołącz do klubu Tipli i zyskaj nawet 25% oszczędności w postaci zwrotu za zakupy.

Opony zimowe kupuj z cashbackiem »

Tipli dla Ciebie: Wymiana opon na zimowe w Polsce nie jest obowiązkowa, warto jednak zadbać o bezpieczną jazdę po oblodzonych drogach. Przygotuj swój samochód na zimę i nie daj się zaskoczyć.

Jakie opony zimowe wybrać

Odpowiednio dobrane opony zimowe to gwarancja bezpieczniejszej jazdy nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Przed poszukiwaniami odpowiednich opon zimowych w sklepie, należy sprawdzić właściwy dla swojego auta rozmiar, bo to od niego zależy zakres bieżników. Najprostszym, a zarazem najmądrzejszym rozwiązaniem będzie stosowanie się do zaleceń producenta – zasłyszane mity i rady osób niezwiązanych z wulkanizacją mogą tylko zaszkodzić naszemu bezpieczeństwu na drodze

Rozmiar opony samochodowej znajduje się na jej ścianie bocznej. Z ciągu liczb i liter można wyczytać jej wielkość. Pierwsza liczba oznacza szerokość mierzoną w milimetrach, a druga wartość procentową tego wymiaru. Trzecie oznaczenie odnosi się do średnicy felgi liczonej w calach oraz konstrukcji opony.

Przy wyborze odpowiednich opon zimowych w grę wchodzą również indeksy nośności i prędkości. Co do wyboru ich wysokości także należy sugerować się zaleceniami producenta.

Opony zimowe 15"

Na Allegro kupuj z Tipli

Potrzebujesz modnych ubrań czy narzędzi ogrodowych? Nieważne! W sklepie Allegro znajdziesz wszystko, czego szukasz. Kupuj razem z Tipli i oszczędzaj nawet 1,4% na zamówieniu, Skorzystaj z naszego cashbacku i już nigdy nie przepłacaj.

Na Allegro kupuj z cashbackiem »

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Zbyt późna i za wczesna zmiana opon może zagrozić bezpieczeństwu. Zalecane jest, aby opony wymieniało się przy spadku temperatury poniżej 7 stopni Celsjusza. Jednak należy zwrócić uwagę nie na ogólną skalę z całego dnia, ale na moment w którym samochód użytkujemy. Jadąc rano do pracy czy odwożąc dzieci do szkoły, temperatura może być o wiele niższa, niż w środku dnia. Mądrym rozwiązaniem będzie też obserwacja warunków pogodowych i dostosowywanie się do nich.

opona na śniegu

Tipli dla Ciebie: Wymiana opon to obowiązek każdego odpowiedzialnego kierowcy. AUTO MOTO Ninja - przygotujesz swój samochód na lato. Sprawdź, kiedy zastąpić zimowe opony letnimi.

Opony zimowe a całoroczne

Opony całoroczne łączą w sobie właściwości letnich i zimowych. Nietrudno jest przekonać kierowcę, że inwestycja w komplet dobrych opon całorocznych opłaca się bardziej niż kupno dwóch rodzajów gum. Do tego dołączają również koszty wymiany czy kłopot z ich przechowywaniem. Jednak warto też zwrócić uwagę na minusy takich opon. Stworzenie materiału, który będzie odpowiednio zachowywał się w każdej temperaturze i we wszystkich warunkach jest niezwykle trudne. Dlatego komplet opon całorocznych i uniwersalnych zawsze będzie w czymś gorszy od specjalnie zaprojektowanych sezonówek

Opony całoroczne przeznaczone są głównie dla kierowców, którzy:

 • jeżdżą wolno,
 • jeżdżą rzadko,
 • poruszają się jedynie po miastach i odśnieżonych drogach,
 • poruszają się po płaskich terenach,
 • są pewni swojej reakcji na drodze.

Kierowcy, którzy niekoniecznie mają zawsze przed sobą spokojną i odśnieżoną drogę, dużo i często jeżdżą zarówno po mieście jak i poza nim lub po prostu cenią sobie bezpieczeństwo, powinni jednak zdecydować się na opony sezonowe - nawet jeżeli wiązałoby się to z większymi kosztami. 

#RadyTipli

Pamiętaj, o wymianie wszystkich czterech opon na zimowe. Jedna oś odpowiednich sezonowych gum nie zapewni Ci bezpieczeństwa. Dysproporcje w wielkości bieżnika mogą wpłynąć na jazdę lub sterowność.

Tipli dla Ciebie: Każdy kierowca powinien mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC.

Jak przechowywać opony

Przez nieprawidłowe przechowywanie opony mogą ulec zniszczeniu lub zniekształceniu, przez co nie będą nadawały się do dalszego użytku.

 • Opony należy przechowywać w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, najlepiej na stojakach.
 • Należy unikać kontaktu z chemikaliami.
 • Opony z felgami można kłaść na sobie lub wieszać, np. na hakach. Układanie ich pionowo grozi ich odkształceniem.
 • Same opony mogą być ułożone w słupkach lub pojedynczo w pionie.
 • Przed składowaniem, należy opony umyć i wysuszyć - w szczególności te zimowe, aby pozbyć się resztek soli drogowej. Dobrze jest je także dopompować.
 • Opony można także zapakować w foliowe pokrowce lub worki pod warunkiem, że etui i guma są suche.

#RadyTipli

Opony mają swoją żywotność. Nie powinno się ich użytkować dłużej niż 10 lat, nawet jeżeli guma wydaje się być w dobrym stanie, a bieżnik nie jest niższy niż 1,6 mm.

Wypadek a brak opon zimowych

W Polsce nie ma przepisów, które regulowałyby konieczność zmiany opon z letnich na zimowe. Jedynym obowiązkiem kierowcy co do stanu ogumowania samochodu jest dopilnowanie, aby wysokość bieżnika nie była mniejsza niż 1,6 mm. Uwagę zwraca się na stan techniczny opony, jednak nie na jej rodzaj.

Kiedy kierowca ulegnie zimą wypadkowi, ubezpieczyciel nie ma prawa nie wypłacić mu należnego odszkodowania – nawet jeżeli kolizji można było uniknąć dzięki odpowiednim oponom. Wysokość świadczeń może jednak ulec zmianie, jeżeli w postępowanie w sprawie wykaże, że stan techniczny opon był niedopuszczalny i mogło to wpłynąć na rozwój wydarzeń - wtedy ubezpieczyciel ma prawo obniżyć należną kwotę odszkodowania, jednak nie może całkowicie się od niej uchylić.

Opony zimowe 16"

Tanie opony zimowe na Allegro

Robiąc zakupy na Allegro.pl nie zapomnij o naszym cashbacku! Dołącz do klubu Tipli już teraz i zyskaj nawet 1,4% oszczędności.

Na Allegro kupuj z cashbackiem »

#RadyTipli

Przepisy drogowe regulują minimalną wysokość bieżnika jako 1,6 mm. Pamiętaj jednak, że dla pewniejszego bezpieczeństwa zalecana wysokość to minimum 3-4 mm.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku ubezpieczenia AC i obowiązującej umowy. Jeżeli Ogólne Warunki Umowy (OWU) przewidują odstąpienie od wypłacenia odszkodowania w przypadku kolizji, do której doszło z powodu braku odpowiedniego ogumienia, wtedy ubezpieczyciel AC ma prawo odmówić wypłaty. Najczęściej jest to uzasadnione rażącym niedbalstwem kierowcy. Wszystkich zasad umowy należy szukać w OWU.

samochód na śniegu

Tipli dla Ciebie: Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego samochodu. Co jednak z autocasco? Przeczytaj, dlaczego warto wykupić AC i nie martw się o swoje bezpieczeństwo.

Zmiana opon na zimowe a inne kraje europejskie

Normy prawne w wielu krajach regulują konieczność posiadania opon zimowych w konkretnych datach lub szczególnych przypadkach. Wyjeżdżając do innych krajów w Europie, warto wcześniej sprawdzić, jakie przepisy obowiązują tamtejszych kierowców.

Sezon opon zimowych w niektórych krajach w Europie

Norwegia

 • Od 1 listopada do pierwszego poniedziałku po Świętach Wielkanocnych.
 • Minimalna głębokość bieżnika – 3 mm.

Szwecja

 • Od 1 grudnia do 31 marca.
 • Minimalna głębokość bieżnika – 3 mm.

Finlandia

 • Od 1 grudnia do końca lutego (jeżeli to konieczne - do 20 kwietnia).
 • Minimalna głębokość bieżnika – 3 mm.

Litwa

 • Od 1 listopada do 1 kwietnia.
 • Minimalna głębokość bieżnika – 1,6 mm.

Austria

 • Od 1 grudnia do 15 kwietnia.
 • Minimalna głębokość bieżnika – 6 mm (opony diagonalne)/ 5 mm (opony radialne).

Czechy

 • Od 1 listopada do 31 marca.
 • Minimalna głębokość bieżnika – 4 mm.

Niemcy

 • Uzależnione jest to od warunków pogodowych, ale jazda na niewłaściwym ogumieniu to nawet 60 euro mandatu, spowodowanie utrudnień w ruchu to 80 euro, a spowodowanie wypadku przez brak opon zimowych to aż 120 euro.
 • Minimalna głębokość bieżnika – 1,6 mm.

Poza tymi krajami, obowiązek zmiany opon mają również kierowcy w: Estonii, Łotwie, Słowenii, Chorwacji, Rumunii, Słowacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz Turcji. W szczególnych przypadkach opony muszą zmieniać kierowcy w: Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Czarnogórze i we Włoszech.

Tipli dla Ciebie: Wybierasz się w samochodową podróż? Sprawdź, ile kosztują takie wakacje po Europie i nie daj się zaskoczyć z Tipli.

jazda zimą

Tipli dla Ciebie: Nie masz własnego auta, ale musisz jakoś przemieszczać się po mieście? Sprawdź nowe opcje przewoźników! Uber vs. Bolt - co jest najlepsze?

  Najlepsze opony zimowe z Tipli

  Najlepsze opony zimowe za niewielką cenę? Koniecznie sprawdź Tipli! Zobacz naszą zakładkę Auto Moto i wybierz spośród wielu sklepów, w których kupisz nawet o 25% taniej z naszym cashbackiem:

  • Sklep internetowy Inter Cars oferuje szeroki asortyment części samochodowych od najlepszych producentów. Kupuj z Tipli i zyskaj 3,3% cashbacku.
  • iParts.pl to największy, internetowy sklep motoryzacyjny w Polsce. Kupuj z Tipli i zyskaj 2% cashbacku.
  • W sklepie Samochodowe Kosmetyki znajdziesz wszelkie produkty, które pomogą Ci zadbać o Twój samochód. Kupuj z Tipli i zyskaj 3% cashbacku.
  Sklepy Auto Moto z cashbackiem »

Nie chcesz otrzymać do 15 % zwrotu za wszystkie zakupy w Internecie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo, a żadne zwroty Cię nie ominą.

Teraz do nowego konta aż do 30 zł za Twoje zakupy. Przy każdym zwrocie za zakupy zyskasz również bonus w tej samej wysokości. W sumie w bonusach możesz zyskać do 30 zł.

- lub -
Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Masz już konto? Zaloguj się