Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC, aby nic Cię nie zaskoczyło?

Zakupowy poradnikFinanse 10. 11. 2021

Każdy kierowca powinien mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych. Zawsze sprawne pasy i działające poduszki powietrzne to standardowe środki ostrożności. Jednak obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Co warto wiedzieć o tej polisie i dlaczego jest ona tak istotna?

Ubezpieczenie nie ominie żadnego właściciela pojazdu - Polscy kierowcy mają obowiązek posiadania OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Pomimo tego nie każdy z nich zna wszystkie kluczowe szczegóły na temat tej polisy. Wielu kierowców w ogóle nie posiada OC. Brak polisy może wiązać się z ogromnymi karami, które sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Czego powinien być świadomy każdy kierowca przed wyruszeniem w drogę?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC samochodu to polisa majątkowa, która chroni właściciela samochodu od odpowiedzialności za szkody wyrządzone podczas jazdy, ale także przy wysiadaniu lub wsiadaniu do auta, jego załadunku i rozładunku oraz postoju. Ubezpieczenie to gwarantuje pokrycie kosztów szkody na rzecz osób trzecich i ich mienia. OC wykupione w Polsce obowiązuje również za granicą.

Generali z cashbackiem

Świat wokół ciebie jest znacznie przyjemniejszy, kiedy nie musisz martwić się o każdy krok. Ubezpiecz się w Generali i zapewnij sobie finansowe bezpieczeństwo. Dołącz do klubu Tipli, a oszczędzisz nawet 3,6% w formie cashbacku.

Ubezpiecz się z cashbackiem »

OC kierowcy chroni również jego pasażerów - nawet wtedy, kiedy to on jest sprawcą wypadku. Polisa ta nie obejmuje jego samego. Na taką ewentualność należy zapewnić sobie ubezpieczenie autocasco (AC) oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Każde ubezpieczenie OC ma taka samą maksymalną sumę odszkodowania, która jest regulowana ustawowo. W przypadku szkód na mieniu kwota ta wynosi ponad 1 milion euro. Natomiast jeżeli w zdarzeniu ktoś zostały poszkodowany, wtedy sięga już ponad 5 milionów euro.

ubezpieczenie - samochód i pieniądze

Tipli dla Ciebie: Odpowiedzialny kierowca zawsze ma na uwadze bezpieczeństwo. Co jednak w przypadku niespodziewanego wypadku? Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie AC i dlaczego OC to nie wszystko.

Czy wiesz, że...

Ubezpieczenie OC samochodu jest zawsze takie samo. Oferty towarzystw ubezpieczeniowych mogą się jednak różnić zniżkami dla kierowców za bezkolizyjną jazdę czy oceną ryzyka, która obejmuje wiek i doświadczenie kierowcy, a nawet miejsce użytkowania pojazdu.

Po co kierowcom OC samochodu

Wykupienie ubezpieczenia OC jest nie tylko obowiązkiem, ale także odpowiedzialnym i rozsądnym postępowaniem. Po pierwsze, kary za jego brak są ogromne. Po drugie, wykupując polisę kierowca chroni swoje finanse. W przypadku braku ubezpieczenia musiałby ponieść koszty odszkodowania z własnej kieszeni – zapłacić za holowanie, naprawę auta poszkodowanego oraz swojego, a w sytuacji groźnej kolizji pokryć koszty leczenia oraz zadośćuczynienia. Po trzecie, posiadanie OC zapewnia kierowcy spokojne i komfortowe korzystanie z samochodu.

Link4 tańszy z Tipli

Na kierowcach ciąży ważna decyzja o wyborze odpowiedniego ubezpieczenia OC. Szukając ubezpieczenia sprawdź Link4. Dzieki Tipli możesz zaoszczędzić na polisie nawet 10 złotych. Nie czekaj, aż będzie za późno.

Link4 z cashbackiem »

Tipli dla Ciebie: Kończy Ci się ważność polisy, więc szukasz tanich i przystępnych ofert? Sprawdź, jak znaleźć najtańsze OC na rynku z Tipli.

Czy wiesz, że...

Każdy, kto rejestruje pojazd na własne nazwisko, zobowiązany jest wykupić OC - nie tylko kierowcy, ale i właściciel auta nieposiadający prawa jazdy.

Kogo i kiedy chroni OC

Sprawca zdarzenia nie koniecznie musi złamać prawo, aby być odpowiedzialny za kolizje lub wypadek. Ponosi on odpowiedzialność na zasadzie ryzyka korzystania z pojazdu. Jednak ubezpieczenie OC sprawcy może pokryć koszty w przypadku zdarzeń, w których winny nie miał na nie wpływu, czyli:

 • zderzenie z innym pojazdem,
 • potrącenie pieszego lub rowerzysty, 
 • potrącenie zwierzęcia domowego lub dzikiego,
 • uderzenie w budynek lub płot,
 • uderzenie w obiekt publiczny, np. słup,
 • uderzenie drzwiami pojazdu w inną osobę lub mienie,
 • uszkodzenie innego pojazdu podczas postoju lub garażowania samochodu.

Tańsze OC w Proamie

Termin ważności Twojego OC dobiega końca i szukasz korzystnej dla siebie oferty? Koniecznie sprawdź ubezpieczenia Proama! Wykup polisę z Tipli i zyskaj aż 3,2% zwrotu za zakupy.

OC tańsze o cashback »

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje strat w przypadku, kiedy sprawca:

 • korzysta z pojazdu pod wpływem alkoholu, innych środków odurzających lub psychotropowych,
 • nie ma ważnego prawa jazdy,
 • korzysta z pojazdu, który zdobył w sposób nielegalny,
 • ucieknie z miejsca zdarzenia,
 • działa umyślnie.

Ubezpieczyciel również ma prawo domagać się od sprawcy zwrotu kosztów odszkodowań dla osób poszkodowanych w zdarzeniu.

Ubezpieczyciel sprawdza szkody

Tipli dla Ciebie: Jeżeli zależy Ci na oszczędnościach, ale koniecznie potrzebujesz nowego OC, sprawdź, jak zdobyć najtańsze ubezpieczenie samochodu.

Czy wiesz, że...

Każdy samochód powinien zostać objęty ubezpieczeniem OC - nawet jeżeli nie jest on używany, a jedynie stanowi część majątku.

Kara za brak OC

Fakt, że ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, wiążę się z konsekwencjami za jego nieposiadanie. Kary za brak OC w Polsce sięgają nawet kilku tysięcy - w przypadku samochodu osobowego największa grzywna wynosi 4500 złotych. Wszystkie kwoty regulowane są prawnie i egzekwowane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

 • Do 3 dni bez OC - 900 zł dla samochodu osobowego/ 1375 dla samochodu ciężarowego/ 150 dla innych pojazdów (np. motocykli).
 • Od 4 do 14 dni bez OC - 2250 dla samochodu osobowego/ 3380 dla samochodu ciężarowego/ 380 dla innych pojazdów (np. motocykli).
 • Powyżej 14 dni bez OC - 4500 dla samochodu osobowego/ 6750 dla samochodu ciężarowego/ 750 dla innych pojazdów (np. motocykli).

You Can Drive z Tipli

Niezawodne ubezpieczenie auta czeka na ciebie w serwisie You Can Drive. A to wszystko bez wychodzenia z domu! Podróżuj do woli dzięki Tipli - dołącz do nas i oszczędzaj nawet 8 złotych na usługach.

You Can Drive z cashbackiem »

Kary za brak OC za granicą są zazwyczaj znacznie wyższe niż w Polsce. W każdym kraju w Europie obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia, a sankcje za jego brak nie obejmują koniecznie tylko grzywny pieniężnej. W niektórych z nich kierowcy może grozić konfiskata tablic rejestracyjnych lub samego samochodu, a jeszcze w innych za niedopełnienie takiego obowiązku konsekwencją jest kara pozbawienia wolności.

Czy wiesz, że...

Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu.

Tipli dla Ciebie: Wybierasz się na przygodę życia? Koniecznie sprawdź, czy przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne. Bądź zawsze przygotowany.

Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny

W sytuacji, w której sprawca zdarzenia nie posiada aktualnej polisy, wypłatą odszkodowania powypadkowego zajmuje się Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny. Następnie egzekwuję on od sprawcy zwrot pieniędzy, które stanowią odszkodowanie. Ma on za zadanie zapewnienie lepszej ochrony poszkodowanym osobom. Jednym z głównych zadań Funduszu jest również kontrola spełnienia obowiązku ubezpieczenia OC oraz karanie kierowców nieubezpieczonych. 

ubezpieczenie z cashbackiem

Cashback na ubezpieczenie od Tipli

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i finanse z Tipli. Dzięki odpowiedniej polisie żadna katastrofa Cię nie zaskoczy. Sprawdź naszych ubezpieczycieli i wybierz najlepszą opcję dla siebie i swojej rodziny!

Nie chcesz otrzymać do 15 % zwrotu za wszystkie zakupy w Internecie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo, a żadne zwroty Cię nie ominą.

Teraz do nowego konta aż do 30 zł za Twoje zakupy. Przy każdym zwrocie za zakupy zyskasz również bonus w tej samej wysokości. W sumie w bonusach możesz zyskać do 30 zł.

- lub -
Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Masz już konto? Zaloguj się