Co to jest BLIK i jak działa?

Zakupowy poradnikZakupy w Internecie  |  Finanse 7. 4. 2022

Szybkie i bezpieczne płatności mobilne to domena nowoczesnego świata. Dzięki nim nikt już nie musi przejmować się, że zapomniał zabrać ze sobą portfel na zakupy - wystarczy telefon. BLIK to z pewnością jedna z najpopularniejszych i najwygodniejszych opcji płatniczych w dzisiejszych czasach. Czym jest owy system i jak z niego korzystać?

Portfel to rzecz, o której często zapomina się przed wyjściem z domu. Drobne robią dziury w kieszeniach, a banknoty z łatwością potrafią się z nich wyślizgnąć. Jednak obecnie każdy nosi przy sobie telefon za wszelką cenę, więc dlaczego nie potraktować go jako pewnego rodzaju portfel? Smartfony, dzięki swoim zaawansowanym funkcjom, zastępują odtwarzacze, aparaty, notesy czy kalendarze, dlatego warto też uznać go za swój nowy, bezpieczniejszy portfel. W tym celu właśnie powstał system BLIK, który umożliwia prostą formę płatności w prawie każdym miejscu na świecie.

BLIK - co to?

Jeżeli ktoś kiedykolwiek zastanawiał się jeszcze, co to jest BLIK, z pewnością nie miał do tej pory okazji zaznać niebywałej wygody i bezpieczeństwa podczas płatności - czy to w sklepie stacjonarnym czy online. BLIK to nowoczesny system płatności, który dostępny jest w aplikacjach mobilnych wybranych banków, m.in.: Alior Bank, Santander Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski czy kilku innych. Dołączenie do tej grupy ma w planach także Nest BankBLIK umożliwia wszystkim swoim użytkownikom kilka prostych, ale niezbędnych opcji płatniczych, które wykorzystywane są na co dzień:

  • płatności w sklepach stacjonarnych oraz online,
  • wypłatę i wpłatę gotówki we wszelkiego rodzaju bankomatach, 
  • szybkie przelewy na numer telefonu - nawet pomiędzy różnymi bankami,
  • generowanie czeków BLIK, które posłużyć mogą różnym płatnościom i wypłatom z bankomatów.

BLIK mBank - innowacyjne rozwiązania dla klientów w każdym wieku

Jednym z najbardziej innowacyjnych i wychodzących naprzeciw potrzebom swojego konsumenta bankiem jest niewątpliwie mBank - to on pisze się na liście marek finansowych, jako ten najsilniej i najszybciej rozwijający się usługodawca na rynku. Korzystaj z intuicyjnej bankowości mobilnej razem z Tipli, a zyskasz cashback na nawet 42 złote zwrotu za zakupy online. Dołącz do naszego klubu i zarabiaj nawet na wydawaniu.

Swoją bankowość prowadź z Tipli »

Płatności BLIK dostępne są dla wszystkich posiadaczy konta bankowego i powiązanej z nim aplikacji. Jednak nie wszystkie banki zostały włączone do tego systemu, dlatego każdy zainteresowany tą formą płatności powinien wcześniej sprawdzić, czy wybrana przez niego placówka ją oferuje.

co to jest blik

Tipli dla Ciebie: Na AliExpress płatność może być dokonana na kilka sposobów. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że od sposobu zapłaty zależy szybkość dostawy oraz wysokość opłat pobieranych przez banki lub serwisy przelewowe. Z nami poznasz odpowiedź na te pytania. Sprawdźmy, jak płacić na AliExpress w prosty i bezpieczny sposób.

Jak działa BLIK

Płatność BLIK możliwa jest po pobraniu i uruchomieniu aplikacji bankowej - niektóre z nich nie wymagają nawet logowania na swoje konto, a jedynie podanie hasła zabezpieczającego. System działa na urządzeniach z oprogramowaniem Android, iOS oraz Windows Phone i wymaga on dostępu do Internetu. Działanie i funkcje BLIK w każdym banku są takie same - różnicą może być jedynie jego umiejscowienie w aplikacji. 

BLIK - ING Bank Śląski w usłudze dla każdego

Jeżeli szukasz banku, który będzie godny zaufania i opierał swoją renomę na doświadczeniu, a także osobiście angażował w sprawy klientów, wybierz ING Bank Śląski! To sprawdzona marka finansowa i gwarancja zadowolenia dla każdego, kto ceni sobie profesjonalizm. Tipli także to docenia, dlatego z chęcią towarzyszyć Ci będzie w drodze do odkrycia bankowości idealnej.

Swoją bankowość prowadź z Tipli »

Internetowa płatność BLIK 

Do dokonania płatności potrzebny jest 6-cyfrowy kod BLIK, który generowany jest automatycznie, a sam kod jest ważny 2 minuty. Robiąc zakupy w sklepie internetowym należy zaznaczyć płatność BLIK-iem, a podane w aplikacji cyfry wpisać we wskazane pole, po czym zatwierdzić transakcje na swoim telefonie. Często używane przeglądarki umożliwiają również transakcje bez kodu - po zwykłym użyciu systemu BLIK wystarczy zaznaczyć chęć zapamiętania jej przez aplikację. Dzięki temu przyszłe płatności będą jeszcze szybsze.

płatność BLIK

Tipli dla Ciebie: Dzięki licznym aplikacjom jeden telefon może zastąpić portfel, notatnik, odtwarzacz muzyki czy nawigację GPS i nie tylko. Odpowiednie programy potrafią uprościć życie i umilić czas. Osobom, które korzystają z systemu operacyjnego Android, z pomocą w odpowiednim wyposażeniu smartfona przychodzi sklep Google Play.

Stacjonarne płatności BLIK

Z BLIK-u można również korzystać w sklepach stacjonarnych, w których przy kasie widnieje naklejka z logo systemu. Wystarczy poprosić sprzedawcę o możliwość danej formy płatności, uruchomić aplikację, wygenerować i przepisać kod BLIK, a następnie zatwierdzić.

stacjonarne płatności BLIK

Tipli dla Ciebie: Rozszerzenie AdBlock dostępne jest w różnych internetowych przeglądarkach i służy do blokowania niechcianych reklam. Czy wiesz, że korzystając z AdBlocka ryzykujesz możliwość nieprzypisania się zwrotu za internetowe zakupy? Nie pozwól, aby cashback Cię ominął - sprawdź instrukcję i dowiedz się, jak wyłączyć AdBlock przed zakupami z Tipli.

Przelew BLIK

System BLIK umożliwia szybki przelew na wskazany numer telefonu. Możliwy jest on pomiędzy klientami różnych banków - aby transakcja się powiodła, muszą one jednak należeć do systemu. Pierwszym krokiem przelewu BLIK będzie uruchomienie aplikacji mobilnej banku, a następnie przejście do opcji przelewów. Tam należy wybrać funkcję przelewu na numer telefonu. Dalej trzeba wskazać z listy kontaktów osobę, do której mają zostać wysłane pieniądze. Na koniec zostaje już tylko podanie kwoty i zatwierdzenie przelewu.

Przelew BLIK

Tipli dla Ciebie: Zakupy przez Internet to już dla wielu codzienność. Dla innych jednak wirtualne zakupy nadal pozostają zagadką. Szczególnie, jeśli w grę wchodzi zagraniczny sklep internetowy. Sprawdźmy, jak kupować na AliExpress - krok po kroku.

Wypłata BLIK 

BLIK to także proste i bezpieczne wypłaty z bankomatów - bez konieczności używania karty płatniczej. Aby za jego pomocą wybrać gotówkę z konta, należy wybrać opcję wypłat BLIK na ekranie oraz uruchomić aplikację w swoim telefonie. Dalej wystarczy podać pożądaną kwotę, wpisać kod BLIK i zatwierdzić transakcję. Jeżeli bank włączony jest do systemu, wtedy ma się pewność, że i jego bankomaty obsługują BLIK. Dostępną w urządzeniu opcję - podobnie jak w sklepie stacjonarnym - poznać można także po naklejce z logo. Skorzystasz z tej opcji również w placówkach banku Pekao.

Wypłata BLIK

Tipli dla Ciebie: Dla każdej osoby, która często podróżuje za granicę, istotny jest szybki dostęp do obcej waluty. Do tej pory bardzo popularne były konta, które umożliwiały przechowywanie niepolskich pieniędzy. Co jednak, kiedy potrzebujemy więcej niż jednego rodzaju środku wymiany? Taką opcję proponuje kantor walutowy Alior Bank.

BLIK - Alior Bank w zasięgu Twojego telefonu

Dla wszystkich tych, którzy chcą mieć pewność, że korzystają z najwyższej jakości usług bankowych, czeka Alior Bank. Bądź zawsze na bieżąco i dodatkowo zyskaj wsparcie Tipli. Dołącz do naszego klubu i przekonaj się, jak wygodne może być zarządzanie finansami.

Swoją bankowość prowadź z Tipli »

BLIK a bezpieczeństwo

Płatności BLIK bezpieczną formą transakcji. Dodatkowo sama aplikacja mobilna banku posiada zabezpieczenia oraz wymaga weryfikacji klienta, który dopiero po prawidłowym jej przejściu może w pełni korzystać z opcji BLIK. Do dokonania każdej płatności potrzebny jest jednorazowy kod, dodatkowe potwierdzenie czy użycie kodu PIN. Usługa BLIK nie przechowuje żadnych danych osobowych, dzięki czemu nic nie może zostać wykradzione, przechwycone czy wykorzystane w sposób niepożądany przez klienta banku.

Tipli dla Ciebie: Co zrobić w przypadku, kiedy prywatne długi rosną, a osoba zadłużona nie jest w stanie sobie z nim poradzić? Czy istnieje szansa na oddłużenie? Sprawdźmy, jak ogłosić upadłość konsumencką, na czym to polega i jakie warunki należy spełnić.

Kupuj z Tipli i zyskaj cashback

Wygodę jaką daje Ci system BLIK połącz z prostym systemem oszczędzania od Tipli! Dołącz do naszego klubu i zyskaj cashback oraz zniżki do setek sklepów - wybierz z listy swój ulubiony, skorzystaj z naszego przekierowania i ciesz się dodatkową gotówką na swoim koncie:

  • za wiele niezwykłych i praktycznych przedmiotów ze sklepu AliExpress nie tylko zapłacisz BLIK-iem, ale także zyskasz zwrot w postaci nawet 10% za zakupy online;
  • kupując na AliExpress zdobędziesz nie tylko tę niebywałą wygodę płatności BLIK, ale także cashback na nawet 1,4%;
  • za wszelkiego rodzaju kosmetyki zakupione w sklepie internetowym Ezebra zapłać BLIK-iem, a przy okazji odbierz cashback na aż 4%.
Sprawdź całą listę sklepów tańszych o cashback»

Powiązane sklepy

Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank

Nie chcesz otrzymać do 15 % zwrotu za wszystkie zakupy w Internecie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo, a żadne zwroty Cię nie ominą.

Teraz do nowego konta aż do 30 zł za Twoje zakupy. Przy każdym zwrocie za zakupy zyskasz również bonus w tej samej wysokości. W sumie w bonusach możesz zyskać do 30 zł.

- lub -
Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Masz już konto? Zaloguj się