Andrzejki - najlepsze pomysły na udaną imprezę

Zakupowy poradnikDom, ogród i hobby 4. 4. 2022

Andrzejki - tradycja, która wiąże się z wróżbami i przepowiedniami. Ciekawi swojego losu przelewamy wosk lub ustawiamy buty w rzędzie tylko po to, aby choć odrobinę poznać tajemnice przyszłości. Towarzyszące temu wieczorowi zabawy i gry to także świetna okazja do imprezowania. Jak urządzić zabawę Andrzejkową dla wszystkich?

Andrzejki to powszechnie znany wieczór wróżb. Dla osób wyznających wiarę Kościoła katolickiego jest także świetną okazją do ostatnich zabaw przed rozpoczęciem adwentu. Na licznie urządzanych imprezach i przyjęciach z tej okazji można nieco "zajrzeć w przyszłość". Dzisiaj te przepowiednie traktuje się z przymrużeniem oka, choć nadal są świetną rozrywką i sposobnością do żartów.

Kiedy są Andrzejki?

Andrzejki przypadają zawsze o stałej porze w kalendarzu. Zabawy andrzejkowe zaczynają się w nocy 29 listopada i kończą po 24 godzinach - 30 listopada, czyli w imieniny Andrzeja. Ten sam dzień oznacza początek i koniec roku liturgicznego oraz rozpoczyna adwentowe odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia. 

Chcesz być zawsze na bieżąco?

Dzięki wtyczce do przeglądarki internetowej już nigdy nie ominie Cię żaden cashback! Zainstaluj ją już teraz i odbierz nawet 25% zwrotu za zakupy.

Dodaj Tipli do swojej przeglądarki »

Tipli dla Ciebie: Kojarzysz trick or treat? To z pewnością wiesz też, czym jest Halloween. Odkryj przepis na udaną zabawę razem z Tipli.

Historia Andrzejek

Geneza tych obchodów nie jest do końca znana. Początków wróżb i zabaw Andrzejkowych doszukuje się w starożytnej Grecji lub w wierzeniach starogermańskich

Odprawiane andrzejkowe zabawy i wróżby niegdyś przeznaczone były jedynie dla młodych, niezamężnych kobiet. Miały one przepowiedzieć pannom ich przyszłości, a konkretniej wskazać przyszłego męża. Na początku wróżby te były traktowane bardzo poważnie i każda dziewczyna odprawiała je w samotności. Dopiero później wywiązał się zwyczaj grupowego spędzania czasu tego wieczoru, choć nadal w zabawie uczestniczyły same panny. Współcześnie już impreza andrzejkowa przeznaczona jest dla wszystkich.

wróżby andrzejkowe

Tipli dla Ciebie: Co roku, na początku listopada, obchodzimy Wszystkich Świętych. Sprawdź, jak przygotować się na tę wyjątkową okazję i nie przepłacać.

#CiekawostkiTipli

Według tradycji, wróżby andrzejkowe przeznaczone są jedynie dla niezamężnych kobiet. Panowie, którzy chcieli wywróżyć sobie przyszłość, musieli poczekać do 7 grudnia, czyli Katarzynek. Ten wieczór przeznaczony był specjalnie dla nich. Ich wróżby nie dotyczyły tak mocno małżeństwa, ale bardziej bogactwa.

Zabawy Andrzejkowe - zwyczaje i zabawy

Jak zapewne każdy już wie, Andrzejki nieodzownie łączą się z wróżbami, w których symbole i skojarzenia odgrywają wielką rolę. Do najpopularniejszych andrzejkowych zwyczajów można zaliczyć lanie wosku czy wróżenie ze skórki jabłka. Co to jednak oznacza i jak przygotować się do andrzejkowej zabawy?

Zabawy andrzejkowe dla dzieci

Andrzejkowe wróżby dla dzieci należałoby odpowiednio dostosować do wieku pociech. Koncept przyszłych narzeczonych zawsze można zamienić na prezenty gwiazdkowe lub przyszły zawód. Warto też zachęcać dzieci, aby same odczytywały wróżby - wtedy nie tylko będą się świetnie bawić, ale i rozwijać swoją wyobraźnię poprzez zabawy andrzejkowe. Przedszkole to doskonałe miejsce do tego, żeby zacząć poznawać zwyczaje związane z tym świętem. 

Życzenia andrzejkowe

Szukasz ciekawych i zabawnych życzeń andrzejkowych dla swoich najbliższych? Jeżeli nie umiesz układać i rymować, zawsze możesz skorzystać z gotowych życzeń - najważniejsza jest pamięć.

Niezliczona jest ilość wróżb.

Co mi przyniosą - nie wiem.

Nadzieję jedną tylko mam,

że ujrzę w którejś Ciebie.

W dniu Św. Andrzeja

sprawdź, jaka w miłości nadzieja.

Czy ten o którym marzysz skrycie,

to ten jedyny na całe życie?

Drogi Andrzeju! W Wigilię Świętego Andrzeja, spełniona niech będzie Twoja nadzieja. Żeby Ci się sprawdziło to, co kiedyś się wymarzyło. Nalej wosku na wodę i ujrzyj swoją przygodę. Rzecz ciekawa, co z niego wypłynie - mały, biały domek w polskiej krainie? Wszystkiego najlepszego w ten andrzejkowy wieczór.

Przelewanie wosku przez klucz andrzejkowy to zabawa stara jak świat. Do tej wróżby andrzejkowej potrzebna jest świeca, klucz z dużym oczkiem (może być wycięty z kartonu lub papieru) oraz miska z zimną wodą. Świecę roztapiamy w wodnej kąpieli, a powstały w tym czasie płynny wosk przelewamy nad naczyniem z wodą przez dziurkę od klucza (dziecko powinno robić to pod nadzorem dorosłego, bo samo mogłoby się poparzyć). Kiedy w wodzie powstanie już woskowa figurka, wystarczy ją wyjąć i podstawić pod zapaloną lampkę. Wtedy z cienia można odgadywać wróżbę. Dziecko z pewnością chętnie samo zinterpretuje kształt cienia i idącą za nim przepowiednie. Jeżeli nie - zawsze można posiłkować się znaczeniami zawartymi w senniku.

Świece i wosk

Tipli dla Ciebie: Przebierana impreza już tuż tuż, a ty nadal nie masz pomysłu na oryginalny kostium? Z Tipli nie musisz się martwić. Zobacz nasze pomysły na stroje karnawałowe dla każdego.

Innym popularnym przedmiotem wykorzystywanym do wróżb podczas andrzejkowej nocy jest jabłko. Warto zaangażować dziecko w same przygotowania do wróżby i pozwolić mu spróbować obrać jabłko tak, aby pasek ze skórki był jak najdłuższy. Kiedy już mu się to uda, należy rzucić skórkę za siebie przez lewe ramię. Kształt, jaki utworzy, może oznaczać pierwszą literę prezentu, jaki pociecha dostanie na święta lub sam prezent, np. piłkę. 

Tania Książka jeszcze tańsza

Książki, artykuły szkolne i wiele innych znajdziesz w sklepie internetowym Taniaksiazka.pl - świat fantazji i przyjemnej nauki czeka na Ciebie właśnie tam. Kupuj zawsze z Tipli i oszczędzaj nawet 3% na zamówieniu. Z nami nie musisz przepłacać.

W TaniejKsiążce.pl kupuj z cashbackiem »
upiorne andrzejki

Dzięki książce "Upiorne Andrzejki" wtajemniczysz dziecko w ten niezwykły, pełen ciekawych zwyczajów wieczór i zachęcisz je do wspólnej zabawy. Opowieści w niej zawarte napisane są ciekawym i pouczającym językiem, dzięki czemu czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością.

Odbierz nawet 3% cashbacku na zakupy w sklepie TaniaKsiążka i płać mniej za zakupy.

Książeczkę kup z cashbackiem »

Znana zabawa andrzejkowa przeznaczona dla kilkoro dzieci, to wypowiadanie życzeń. Pociechy należy ustawić w kółku plecami do siebie. Na środku okręgu trzeba ustawić pudełko, kapelusz lub miskę. Każde dziecko dostaje po monecie, którą musi rzucić przez lewe ramię, jednocześnie myśląc życzenie. Mogą robić to po kolei. Temu, którego moneta trafiła do środka, życzenia andrzejkowe spełnią się już niedługo.

Andrzejki - wróżby andrzejkowe dla młodzieży

Zabawy andrzejkowe przeznaczone dla młodzieży mogą zawierać w sobie już więcej znaczeń. Przyszły zawód, imię ukochanej osoby czy ogólne losy życiowe - to wszystko można wpleść w zabawy dla nastolatków

Przekłuwanie serca to kolejna wróżba, która nie wymaga wielu przygotowań. Z czerwonej kartki należy wyciąć wielkie serce, a następnie z jednej strony wypisać imiona - na jednym sercu tylko żeńskie lub męskie. Następnie należy pozwolić drugiej osobie przebić serce igłą, ale tak, aby nie wiedziała w jakie imię trafia. To, które zostanie przebite, będzie imieniem jej przyszłego męża lub przyszłej żony

Cashback na Allegro

Szukasz sprawdzonego sposobu na tanie kupowanie? My Ci w tym pomożemy! Dołącz do klubu Tipli, obierz swój cashback na zakupy na Allegro i korzystaj niskich cen. Dzięki nam zaoszczędzisz nawet 1,4% na zamówieniu. Ciesz się promocjami i nie przepłacaj.

Na Allegro kupuj z cashbackiem »
klucz andrzejkowy

Klucz andrzejkowy został stworzony specjalnie z myślą o zabawie. Dzięki niemu lanie wosku będzie bezpieczne i czyste. Materiał, z którego został wykonany, to brzozowa sklejka. Jego wymiary: 10 cm x 4,7 cm.

Odbierz nawet 1,4% cashbacku na zakupy w sklepie Allegro i płać mniej za zakupy.

Klucz andrzejkowy kup z cashbackiem »

Wróżenie z kubków może przepowiedzieć, jak będzie wyglądała ogólna przyszłość. Pod kubkami, filiżankami lub talerzami należy umieścić po jednym przedmiocie, a następnie wymieszać ich kolejność - podobnie jak w grze "3 kubki". Wtedy druga osoba ma wybrać jedno z przykryć. To, co znajduje się pod nim, oznacza przyszłą drogę życiową. Przedmiotów może być kilka, wystarczy być kreatywnym w nadawaniu im nowych znaczeń, np.:

  • obrączka - miłość,
  • listek - ślub,
  • moneta - bogactwo,
  • tabletka - zdrowie,
  • ciastko - słodkie życie,
  • różaniec - stan zakonny,
  • nic - przyszły rok bez żadnych zmian.

Andrzejki - wróżby andrzejkowe dla dorosłych

Wróżba z obrączki może wydawać się zabawą jedynie dla pań, jednak panowie także mogą sobie tak powróżyć. Przepowiednia z obrączki potrafi odpowiedzieć na wiele osobistych pytań: ile dzieci będzie się miało, jakiej będą one płci, w jakim wieku można spodziewać się własnego ślubu, a nawet z iloma partnerami zwiąże się dana osoba. Do wszystkich tych wróżb wystarczy obrączka lub często noszony pierścionek, szklanka, długi włos lub nitka. W zależności od tego, na jakie pytanie chce się uzyskać odpowiedź, taką czynność należy wykonać.

Symboliczne przedmioty

Tipli dla Ciebie: Wyprawiając przyjęcie w swoim domu, koniecznie pamiętaj o obficie zastawionym stole. Nasze przepisy na przekąski na imprezę pomogą Ci w kuchennej inspiracji. Zachwyć swoich gości dzięki Tipli.

Wróżba z obrączki - ilość dzieci i ich płeć

Aby wywróżyć sobie, ile dzieci będzie się miało i jakiej będą one płci, należy najpierw przewlec obrączkę przez włos lub nitkę. Później trzeba wyciągnąć przed siebie lewą dłoń i trzy razy przepuścić obrączkę z góry na dół pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym - pozostałe palce także powinny być wyprostowane. Kiedy obrączka zacznie zataczać kółka, oznacza to dziewczynkę. Jeżeli będzie poruszać się jak wahadło - do przodu i do tyłu - można spodziewać się chłopca. Kolejne udane próby wywróżenia oznaczają kolejne dziecko. Jeżeli obrączka nie będzie chciała już się ruszać, należy poprzestać na liczeniu.

Jak Allegro to tylko z Tipli

W sklepie Allegro czekają na Ciebie niesamowite przedmioty w równie niesamowicie niskich cenach. Nie czekaj i zamawiaj razem z klubem Tipli. Użyj naszego przekierowania, a automatycznie zyskasz cashback, dzięki któremu zaoszczędzisz nawet 1,4% na zamówieniu.

Na Allegro kupuj z cashbackiem »
garnek topielnik do topienia wosku

Ten garnek topielnik pomoże w szybkim i bezpiecznym topieniu wosku specjalnie na zabawę andrzejkową. Jego działanie podobne jest do każdej kąpieli wodnej - posiada dwa dna, z czego jedno zalewa się wodą. Naczynie długo utrzymuje wosk w stanie płynnym.

Odbierz nawet 1,4% cashbacku na zakupy na stronie Allegro.pl i płać mniej za zakupy.

Tipielnik kup z cashbackiem »

Wróżba z obrączki - wiek zawarcia małżeństwa

Wywróżenie wieku, w którym wyjdzie się za mąż lub ożeni, przebiega bardzo podobnie. Wystarczy przepuścić obrączkę przez palce pięć razy, a następnie włożyć ją do szklanki. Liczba uderzeń pierścionka o szkło oznacza wiek, w którym można spodziewać się własnego ślubu. 

Wróżba z obrączki - ilość partnerów

Do wróżby o ilość partnerów należy napełnić do połowy szklankę wodą. Najpierw trzeba zanurzyć obrączkę w wodzie i zadać sobie pytanie: "ilu będę mieć partnerów". Następnie wyjąć obrączkę z wody tak, aby nadal znajdowała się ona w szklance. Ilość uderzeń biżuterii o szkło oznacza liczbę partnerów.

Internetowe zakupy z Tipli

Zakupy w sieci to dla Ciebie chleb powszedni? Dzięki Tipli możesz kupować tak jak zawsze, za mniej niż zawsze. Dołącz do naszego klubu i zarabiaj na zakupach. Zyskaj nawet 25% zwrotu za zakupy w postaci cashbacku i nie martw się o swoje finanse. Przekonaj się sam!

Zobacz listę sklepów z cashbackiem »

Powiązane sklepy

Tania książka, Allegro

Nie chcesz otrzymać do 15 % zwrotu za wszystkie zakupy w Internecie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo, a żadne zwroty Cię nie ominą.

Teraz do nowego konta aż do 30 zł za Twoje zakupy. Przy każdym zwrocie za zakupy zyskasz również bonus w tej samej wysokości. W sumie w bonusach możesz zyskać do 30 zł.

- lub -
Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Masz już konto? Zaloguj się