Adwent w Polsce - zwyczaje i tradycje

Zakupowy poradnikDom, ogród i hobby  |  Zakupy w Internecie 6. 12. 2023

Jeszcze przed początkiem grudnia da się zauważyć świąteczne dekoracje rozwieszone w całym mieście. Jednak miesiąc ten wiąże się także z jedną ze starszych tradycji kościoła, jaką jest adwent, czyli przygotowanie duchowe do Bożego Narodzenia. To niezwykły czas dla chrześcijan, którzy przez ten okres celebrują oczekiwanie na narodziny Jezusa. Jak wiele tradycji, i adwent wiąże się z licznymi zwyczajami, które nadają mu niezwykłego charakteru. Sprawdźmy, jak obchodzi się adwent w Polsce.

Adwent to wyjątkowy czas dla chrześcijan. Nazwa ta pochodzi z języka łacińskiego (łac. adventus) i oznacza "przyjście", co bezpośrednio nawiązuje do narodzin Jezusa. Pierwsze wzmianki na jego temat pod względem czasu oczekiwania na Boże Narodzenie pochodzą już z IV wieku, natomiast w VI wieku w Rzymie nabrał on formy, według której ma trwać przez 4 tygodnie przed świętami. Na początku adwent miał jedynie charakter pokutny. Dziś jednak częściej kojarzy się on radosnym czasem oczekiwania.

Adwent w Polsce - kiedy się zaczyna

Choć ten liturgiczny czas zawsze kończy się tego samego dnia w roku, jego początek jest ruchomyAdwent 2020 rozpoczyna się 29 listopada, czyli w cztery niedziele przed wigilią, a kończy się 24 grudniaPierwsza niedziela adwentowa rozpoczyna kolejny rok liturgiczny w Kościele chrześcijańskim. Podczas trwania adwentu w liturgii dominuje kolor fioletowy, który symbolizować ma czas pokuty i przygotowania do Bożego Narodzenia, czyli jednego z najważniejszych świąt katolickich, oraz pojednania z Bogiem i innymi ludźmi

Cztery niedziele adwentu 2020 roku wypadają kolejno:

  • 29 listopada,
  • 6 grudnia,
  • 13 grudnia,
  • 20 grudnia.
adwent w polsce

Tipli dla Ciebie: Ogromny portal zakupowy, jakim jest AliExpress.com, codziennie przyciąga do siebie całą masę klientów. Pomimo ogromnej popularności, dla wielu osób nadal pozostaje on zagadką. Niezliczone ilości przeróżnego rodzaju produktów z odległego kraju, niekiedy mogą przerazić osoby, które postanowiły odwiedzić ten sklep internetowy po raz pierwszy. Sprawdźmy więc, czym jest i jak działa AliExpress.com.

Zakupy z Tipli

Adwent to czas oczekiwania na Boże Narodzenie, a więc także moment na kupowanie świątecznych prezentów! Chciałbyś zaoszczędzić na nich jak najwięcej? Z Tipli zawsze możesz zyskać zniżkę w postaci nawet 25% zwrotu cashback. Sprawdź sklepy z naszej oferty i oszczędzaj na zakupach.

Sklepy z cashbackiem »

Tipli dla Ciebie: Lato powoli dobiega końca, a to oznacza, że czas odstawić w kąt sandały i klapki. Modne buty na jesień to pozycja obowiązkowa w szafie każdego fana i fanki dobrego stylu. Jakie kolory, fasony i stylizacje będą królowały na ulicach miast w tym roku? Sprawdźmy, jakie buty na jesień-zimę będą modowymi hitami.

Jak obchodzi się adwent w Polsce - zwyczaje

Przez cztery tygodnie poprzedzające Wigilię osoby obchodzące adwent wykorzystują ten czas na duchowe przygotowanie się do narodzin Jezusa. Wiążę się to z różnymi zwyczajami, które mają charakter religijny

Chyba najbardziej lubianą przez dzieci tradycją związaną z czasem oczekiwania jest kalendarz adwentowy. W odróżnieniu od zwykłego, ten posiada jedynie 24 okienka, które najczęściej kryją za sobą czekoladki lub inne łakocie. Otwierany codziennie od 1 grudnia, ma osłodzić czas adwentu. Dziś w sklepach można spotkać wiele innych rodzajów kalendarzy adwentowych, także dla dorosłych. Takim przykładem mogą być kalendarze wypuszczane przez firmy kosmetyczne, które przez 24 dni obdarowują swoje klientki nowymi produktami do makijażu czy pielęgnacji.

Kalendarz adwentowy tańszy z Tipli

Spodobała Ci się wizja codziennej niespodzianki w postaci nowego kosmetyku? Sprawdź, jakie kosmetyczne kalendarze adwentowe znajdziesz w drogerii Douglas - to i wiele więcej kupisz taniej z 2,5% zwrotu cashback od Tipli.pl.

Kosmetyki tańsze z cashbackiem »

Tipli dla Ciebie: Wieczór zwany Halloween, to amerykańska tradycja, która jeszcze do niedawna Polakom znana była tylko z filmów i seriali. Dzisiaj coraz chętniej obchodzona jest i w naszym kraju. Nic dziwnego - to świetna okazja do spotkania się, przebieranek, ciekawych makijaży i zabaw. Czym jest Halloween i jak się do niego przygotować?

adwent 2020


Kolejnym zwyczajem bezpośrednio nawiązującym do oczekiwania - i niejako do odliczania - jest wieniec adwentowy. To ozdoba wykonana z gałązek iglastego drzewanajczęściej świerku lub sosny, oraz umieszczonych na nich czterech świec, gdzie każda z nich oznacza kolejne niedziele adwentu - wtedy też należy je zapalać. Świece te posiadają także poszczególne znaczenia: pierwsza z nich to boże przebaczenie Adamowi i Ewie; druga to symbol wiary narodu izraelskiego; trzecia radość króla Dawida z przymierza z Bogiem; czwarta symbolizuje nauki proroków o przyjściu Jezusa. Razem nawiązują do oczekiwania i jedności.

Zakupy świąteczne z Tipli

Wszystkie zakupy świąteczne w jednym miejscu? Sprawdź, co czeka na Ciebie w jednym z największych sklepów w sieci - na Allegro.pl. Przed złożeniem zamówienia pamiętaj o przekierowaniu z Tipli.pl, z którym zyskasz do nawet 1,4% zwrotu cashback.

Zakupy świąteczne tańsze z cashbackiem »

Tipli dla Ciebie: Andrzejki - tradycja, która wiąże się z wróżbami i przepowiedniami. Ciekawi swojego losu przelewamy wosk lub ustawiamy buty w rzędzie tylko po to, aby choć odrobinę poznać tajemnice przyszłości. Towarzyszące temu wieczorowi zabawy i gry to także świetna okazja do imprezowania. Jak urządzić zabawę Andrzejkową dla wszystkich?

adwent w polsce zwyczaje


Należałoby jednak pamiętać, że adwent to przede wszystkim chrześcijańska tradycja, a co za tym idzie - także kościelne obrzędy. Charakterystycznym dla tego czasu elementem są roraty, czyli codzienne poranne msze. Ta tradycja kryje w sobie kolejny, mniejszy zwyczaj - lampion adwentowy. To rodzaj lampki w kształcie czworoboku, w środku której umieszcza się świecę lub lampkę na baterię, a jej boki ozdobione są świątecznymi symbolami lub scenami biblijnymi. Lampion ten zapala się na początku mszy roratniej.

Przygotowanie duchowe wiąże się także z oczyszczeniem. W chrześcijańskiej tradycji oznacza to zazwyczaj spowiedź - i tę także szczególnie praktykuje się w czasie adwentu. Z tej też okazji w wielu parafiach spowiedzi przeprowadzane są częściej.

jak obchodzi się adwent w polsce

Tipli dla Ciebie: Co roku, na początku listopada, większość Polaków wybiera się na cmentarz, aby przyozdobić kwiatami groby swoich bliskich i zapalić znicze ku ich pamięci. Wszystkich Świętych to dzień, który przepełniony jest refleksją nad życiem i śmiercią. Z czym wiąże się to tradycyjne "chodzenie na groby" i jak się do niego przygotować?

Tanie zakupy przez cały rok

Z nami nie musisz czekać na zakupowe święta, aby zaszaleć w sklepie. Wszelkiego rodzaju produkty i usługi zamawiaj taniej dzięki naszemu cashbackowi. Zaloguj się na stronie, wybierz sklep, użyj przycisku "Kup teraz" i możesz robić zakupy jak zawsze! Później już tylko czekaj, aż dodatkowe pieniądze pojawia się na Twoim koncie. To takie proste! Zobacz listę sklepów i już zawsze ciesz się tanimi zakupami.

  • W sklepie Aliexpress dzięki Tipli zaoszczędzisz aż 10% na zakupach online.
  • Kupuj z nami na Notino.pl i zyskaj aż 5% cashbacku.
  • Zakupy w MediaExpert z naszym przekierowaniem to nawet 1% cashbacku.
Sklepy z cashbackiem»

Powiązane sklepy

AliExpress, Notino, Allegro, Douglas

Nie chcesz otrzymać do 15 % zwrotu za wszystkie zakupy w Internecie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo, a żadne zwroty Cię nie ominą.

Teraz do nowego konta aż do 30 zł za Twoje zakupy. Przy każdym zwrocie za zakupy zyskasz również bonus w tej samej wysokości. W sumie w bonusach możesz zyskać do 30 zł.

- lub -
Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Masz już konto? Zaloguj się