Jakie ubezpieczenie turystyczne na narty? (+ 20% zniżki z Tipli!)

Zakupowy poradnikFinanse 10. 11. 2021

Wielkimi krokami zbliża się sezon zimowych urlopów. Wybierasz się z rodziną w Alpy, Tatry lub inne malownicze miejsce? Planujesz aktywny wypoczynek na nartach? Pamiętaj o tym, aby wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź na co zwrócić uwagę ubezpieczając się przed wyjazdem i odbierz dodatkową zniżkę od Tipli.

Statystyki z 2017 roku głoszą, że mniej niż połowa Polaków wykupuje ubezpieczenie turystyczne. Ta tendencja powoli ulega zmianie, ale nadal nie doceniamy korzyści, jakie daje ta dodatkowa ochrona. Dlaczego podczas wyjazdu warto posiadać ubezpieczenie turystyczne? Przed czym chroni i na co zwracać uwagę przy wyborze polisy?

Planując urlop szczególną uwagę zwracamy na komfort. Nikt z nas nie przewiduje jednak nagłych zachorowań czy wypadków. Szczególnie ważne jest więc zadbanie o każdy najdrobniejszy szczegół, a takim z pewnością jest ubezpieczenie. Mimo, iż nikomu nie życzymy, aby kiedykolwiek musiał z niego skorzystać, jest to forma ochrony, która zapewni poczucie bezpieczeństwa bez względu na cel podróży.

narciarz

Pomoc medyczna w każdym miejscu na świecie

Wypadki i choroby nie wybierają czasu ani miejsca. Co prawda, wybierając się na urlop w Polsce, chroni nas ubezpieczenie zdrowotne z NFZ, ale co zrobić, gdy trzeba skorzystać z pomocy lekarskiej za granicą? To pytanie, nad którym nie zastanawiamy się planując urlop, ale warto zabezpieczyć się przed każdą ewentualnością. Ceny standardowych zabiegów są różne w zależności od kraju, a koszty transportu bywają kwotami, o jakich Ci się dotąd nawet nie śniło.

Przykładowe koszty leczenia za granicą

Kraj
Cena za dzień spędzony w szpitalu
KrajAustria
Cena za dzień spędzony w szpitaluod 12,00 do 20,10 EUR
KrajFinlandia
Cena za dzień spędzony w szpitaludo 38,10 EUR
KrajNiemcy
Cena za dzień spędzony w szpitalu10,00 EUR
KrajPortugalia
Cena za dzień spędzony w szpitaluod 10,35 do 20,65 EUR
KrajSzwajcaria
Cena za dzień spędzony w szpitalu15,00 CHF

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Najwyższych kosztów leczenia można spodziewać się w krajach, takich jak USA, Kanada czy Singapur. W tych krajach notuje się wysoki poziom cen i najwyższe ceny świadczeń medycznych.

Posiadanie ubezpieczenia turystycznego może zapobiec wysokim wydatkom leczenia poza granicami Państwa. W jaki sposób skorzystać z pomocy ubezpieczyciela? To proste:

 • skontaktuj się z ubezpieczycielem i zgłoś zdarzenie,
 • asystent wskaże Ci najbliższą placówkę medyczną lub przyśle lekarza we wskazane miejsce,
 • w razie potrzeby ubezpieczyciel pomoże zorganizować transport,
 • nie obawiaj się o koszty leczenia - ubezpieczyciel je pokryje.

Karta EKUZ - ochrona czy mit?

Narodowy Fundusz Zdrowia każdemu ubezpieczonemu daje możliwość bezpłatnego wyrobienia karty EKUZ. Potwierdza ona prawo do do korzystania na koszt Funduszu Zdrowia z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie państwa członkowskiego UE/EFTA. Co to oznacza w praktyce?

opieka medyczna

Wyjeżdżając na urlop czy wakacje do dowolnego kraju na terenie Unii Europejskiej będziesz zwolniony z części kosztów leczenia, jednak nie wszystkie zabiegi są objęte tym świadczeniem. W momencie, gdy potrzebny będzie transport do Polski, nie zostanie on opłacony przez NFZ. Jest to więc zupełnie podstawowa ochrona, którą warto posiadać na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, ale pamiętaj, że nie pokryje w 100% kosztów leczenia za granicą.

Ubezpieczenie turystyczne - szeroki zakres ochrony

Polisa ubezpieczeniowa, którą możesz nabyć dodatkowo przed wyjazdem ma szeroki zakres usług, dzięki czemu możesz czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Przyjrzyjmy się ochronie, jaką zapewnia jedna z najbardziej znanych firm ubezpieczeniowych - Aviva:

Zakres polisy:

 • bezgotówkowe rozliczenie wydatków poniesionych w razie nagłego zachorowania za granicą - aż do 500 000 zł,
 • transport medyczny do Polski.
 • ubezpieczenie podróży na terenie Polski: NNW do 60 000 zł, koszty leczenia do 5 000 zł,
 • akcje poszukiwawcze w górach i na morzu, na terenie kraju i za granicą usługi Assistance 24h na całym świecie,
 • zwrot koszty leczenia stomatologicznego w razie ostrych stanów zapalnych - aż do 1000 zł,
 • rekompensata w przypadku kradzieży bagażu - aż do 5 000 zł,
 • pokrycie kosztów wynajmu sprzętu sportowego do 7 dni w przypadku jego kradzieży,
 • OC w przypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim - aż do 200 000 zł.

Jeśli wybierasz się w góry z pewnością warto zwrócić uwagę na usługę, jaką jest organizacja akcji poszukiwawczych. Gubiąc się w polskich górach z pomocą przyjdzie TOPR, ale co robić, gdy jest się za granicą? Koszty akcji poszukiwawczej mogą być bardzo wysokie. Dzięki wykupieniu polisy, która zapewnia pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej, nie musisz się tego obawiać.

RADA TIPLI: Skorzystaj też z naszych urlopowych propozycji na pobyty sylwestrowe i narty z Booking - Zakopane czeka tylko na Ciebie!

Wybierając się na narty pamiętaj też, że jest to sport traktowany jako ekstremalny. To oznacza, że podstawowe ubezpieczenie może nie pokryć kosztów leczenia, wynikających z urazów nabytych podczas jazdy na stoku. Ubezpieczenie turystyczne, którego cena zaczyna się już od kilkunastu złotych, może ochronić Cię przed tymi nieprzyjemnościami.

Urlop w Polsce - dlaczego warto się ubezpieczyć?

Praktycznie każdy z nas objęty jest w Polsce ubezpieczeniem zdrowotnym i społecznym. To daje nam prawo do bezpłatnego korzystania z pomocy medycznej w publicznych placówkach służby zdrowia. Czy zastanawiałeś się, co robić w przypadku, gdy podczas urlopu potrzebna Ci pomoc lekarska, a państwowy lekarz nie jest w stanie Cię przyjąć? Prywatna usługa może być bardzo droga. Wykupując dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, możesz zdjąć sobie ten problem z głowy. Ubezpieczalnia pokryje koszty wizyty, leczenia, a nawet rehabilitacji. Warto więc zapewnić sobie maksymalny stopień bezpieczeństwa podczas urlopu w Polsce.

Ubezpieczenie turystyczne - kiedy nie chroni?

Istnieje kilka sytuacji, w których ubezpieczalnia ma prawo odmówić świadczenia. Jakie to sytuacje?

 • Jeżeli Twój stan zdrowia nie pozwala na przebycie podróży, leczenie urazów i chorób wywołanych niezastosowaniem się do zaleceń lekarskich nie będzie pokryte przez ubezpieczalnię.
 • Przebywając w stanie po użyciu alkoholu lub narkotyków narażasz się na ryzyko urazów i utraty zdrowia. Jeśli konieczna będzie wówczas interwencja lekarska, jej koszty poniesiesz w całości.
 • Wyjeżdżając w rejon objęty wojną narażasz się na niebezpieczeństwo na własne ryzyko.
 • Prowadząc pojazd bez uprawnień zagrażasz sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętaj, że koszty leczenia nie zostaną pokryte w ramach polisy ubezpieczeniowej.

Kiedy wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Planując urlop pamiętaj, aby wykupić ubezpieczenie z wyprzedzeniem. Minimalny okres to 1 dzień przed wyjazdem. Jeśli jednak zapomnisz o wykupieniu ubezpieczenia, a będąc za granicą postanowisz je dokupić, pamiętaj, że polisa będzie obowiązywała dopiero 5 dni po jej zawarciu i opłaceniu składki. Jaki jest najłatwiejszy sposób na zakup polisy ubezpieczeniowej?

Ubezpiecz się online! Zaoszczędzisz w ten sposób cenny czas i pieniądze. Porównuj oferty i wybierz ubezpieczenie szyte na miarę Twoich potrzeb. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy wyjątkową propozycję.

Zyskaj ubezpieczenie z 20% zniżką i prezentem od Aviva!Zarejestruj się i zobacz resztę tekstu.Zarejestruj sięZaloguj się przez Facebook

Powiązane sklepy

Aviva

Nie chcesz otrzymać do 15 % zwrotu za wszystkie zakupy w Internecie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo, a żadne zwroty Cię nie ominą.

Teraz do nowego konta aż do 30 zł za Twoje zakupy. Przy każdym zwrocie za zakupy zyskasz również bonus w tej samej wysokości. W sumie w bonusach możesz zyskać do 30 zł.

- lub -
Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Masz już konto? Zaloguj się