Bankomat

Bankomat to urządzenie służące do wypłacania pieniędzy za pomocą karty magnetycznej lub inteligentnej karty płatniczej - mikroprocesorowej czy chipowej. Transakcję umożliwia czytnik magnetycznego paska umieszczonego na karcie. Bankomat służy też do dokonania wpłat na konto (wpłatomat), drukowania potwierdzenia wypłaty, stanu konta, itp.

Pierwszy bankomat uruchomiono w USA w latach 60, a w Polsce w 1987 roku. Zainstalował go Bank Pekao. Dziś dzięki coraz bardziej popularnym systemom płatności mobilnych, pieniądze z bankomatu możesz podjąć bez użycia karty.

Najpopularniejsze rodzaje bankomatów:

  • ATM (Automated Teller Machine) – tego rodzaju bankomat ma wiele funkcji. Oferuje wypłaty i wpłacanie gotówki, bilonu, dokonanie przelewów, sprawdzenie stanu konta itp.
  • CD (Cash Dispenser) – taki bankomat służy tylko do wypłaty gotówki.
  • Cash Recycler – oferuje wypłaty i wpłaty banknotów w zamkniętym cyklu. Oznacza to, że banknoty, które zostały wpłacone zostaną wypłacone przez kolejnego klienta.
  • Wpłatomaty – bankomat pobiera pieniądze, które następnie deponuje.
  • Bankomaty bezgotówkowe – urządzenie, które wydaje kupony z określoną kwotą, na których jest podany kod QR lub kod kreskowy. Kuponami możesz płacić w wybranych sklepach.

Korzystanie z bankomatów bez karty

Nowoczesne technologie umożliwiają korzystanie z bankomatów bez karty. Oto informacje o najważniejszych z nich:

  • BLIK - to polski system płatności mobilnej pozwalający na korzystanie z bankomatów bez karty. Aby z niego korzystać musisz mieć na swoim telefonie zainstalowaną aplikację swojego banku. Z systemu korzystają takie banki jak: ING Bank Śląski, mBank (Orange Finanse), Alior Bank, PKO BP, Bank Zachodni WBK (Santander), Getin Bank, Bank Millennium czy T-Mobile Usługi Bankowe.
  • SkyCash - to aplikacja umożliwiająca zbliżeniowe podjęcie pieniędzy z bankomatu. Działa w sieci bankomatów Euronet i poza wypłatą gotówki z bankomatu umożliwia zakupy biletów miejskich, kolejowych i do kina. Za pomocą SkyCash zapłacisz też za parking.
  • Technologia NFC - jeżeli masz telefon z modułem NFC możesz wypłacić pieniądze z bankomatów za pomocą technologii zbliżeniowej. Jak na razie tę technologię wykorzystuje ING i sieć bankomatów Euronet. Poza tym technologię NFC wykorzystują najpopularniejsze banki w Polsce, takie jak: Alior Bank, Pekao, PKO BP, Citibank, BGŻ BNP Paribas, Plus, Deutsche Bank, Getin Bank, Raiffeisen Polbank, Nest Bank, Idea Bank.

Już uciekasz?

Dosłownie w kilka sekund możesz zyskać zwrot za swoje zakupy!

Załóż darmowe konto na Tipli. Otrzymasz natychmiastowy dostęp do wszystkich zniżek oraz zwrotów cashback. Aż 25% zwrotu za zakupy w 1635 sklepach.

Oferta jest ważna przy każdym zakupie, nie zapomnij o zniżkach oraz promocjach.

Rejestrując się na Tipli akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
lub